Samply minulého týdne: věnování Michaela Giry, volby a zelená

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 14. do 20. října 2013.

Kapele Kreyson ukradli datovou kartu se záznamem křtu nového CD „Návrat krále“ a nám se k tomu nechtělo vymýšlet škodolibou poznámku. Sufjan Stevens se zařadil mezi další dopisové přátele Miley Cyrusové, radil jí s gramatikou. Šmíca už nebude dělat v národním fotbalovém mužstvu dobrou náladu, fotbalová asociace mu neprodlouží smlouvu. Terry Gilliam připustil, že mu bylo po smrti Stanleyho Kubricka oznámeno, že ho chtěl slavný režisér najmout na režii pokračování „Dr. Divnolásky“. Josef Váňa se dále potýkal s následky pádu při Velké Pardubické, navrhoval mimo jiné politické spojení Babiše a Okamury. Předvolební kampaň nabídla tradiční opojné vize budoucnosti, mezi nimi cestování vlakem z Brna do Prahy za hodinu. Možná, že v té době už bude opraveno či přesunuto též brněnské nádraží. Dobrou zprávou naopak je, že tam začalo znovu fungovat kino Scala (I.).

Ministr Zemanovy vlády František Koníček, kandidující ve volbách za stranu, která vystupuje proti anonymním akciím, oznámil novinářce, která se ho ptala na jeho angažmá ve firmách právě takto stavěných, že se chová jako hovado. Stínový ministr financí za ČSSD na ekonomické konferenci nadřadil byznys ochraně lidských práv, stínový ministr financí za TOP09 s ním, „ač pragmaticky založen“, nesouhlasil. Na webových stránkách SPOZ bylo konečně na co koukat – hackeři nahradili politiky pornem. Předvolební stratég a zhrzený aspirant na místo poslance Miroslav Šlouf je následně nechal vypnout. Celeste vypustili novou skladbu.

CITÁT TÝDNE
„Vznikají jednoznačné, rychlé filmy, nad kterými se nepřemýšlí. Je to podobné, jako když vaří Babica: vypadá to jako jídlo, mluví se o tom jako o jídle, a k jídlu to vlastně moc není, a když to člověk bude jíst moc často, bude z toho mít špatný žaludek.“
dokumentarista Ivo Bystřičan o stavu výroby dokumentárních filmů v českých televizích

Podle zprávy Svazu českých knihkupců a nakladatelů představoval prodej e-knih v minulém roce 0,35 % finančního objemu celého českého knižního trhu. I druhý zápas trenéra Josefa Pešiceho u české fotbalové reprezentace skončil výhrou. Po New Yorku jezdí nová Banksyho instalace nazvaná „Kvílení jehňátek“ (II.). Peter Murphy z Bauhaus se přiznal k držení pervitinu a byl odsouzen mimo jiné k pětačtyřiceti dnům na setkáních Anonymních narkomanů. Režisér Darren Aronofsky se prý dohaduje se studiem Paramount ohledně podoby svého biblického velkofilmu „Noe“. Ve Velké Británii se prodalo nejvíce vinylů za posledních dvanáct let, od začátku roku více než půl milionu, a mohli za to ponejvíc Daft Punk, Arctic Monkeys a David Bowie. Režisér Michael Bay dostal v Hong Kongu, kde natáčí nové „Transformers“, do zubů. Útočník ho chtěl vzít po hlavě klimatizací. Těžko říct, co se stane, až spatří světlo světa ohlášená spolupráce korejského rappera Psy a Stevena Tylera z Aerosmith. Majitelé sítě The Alamo Drafthouse obrátili Madonně život naruby: poté, co obtěžovala diváky na projekci filmu „12 Years a Slave“ neustálým psaním textových zpráv, jí zakázali vstup. Z plakátu k chystanému filmu „The Grand Budapest Hotel“ okamžitě poznáte, že jde o novinku Wese Andersona. Z traileru, ehm, taky (YouTube).

Swans hodlají financovat novou řadovou desku z prodejů alba „Not Here / Not Now“, které zaznamenává rozpracované verze nových skladeb. Rozhodnete-li se věnovat 500 dolarů, nahraje Michael Gira u svého pracovního stolu krátkou písničku, ve které zazní vaše jméno a Gira zvelebí i vaše předky a sny. Do aukce půjdou na konci měsíce kleštičky na nehty (III.), nedopalky a telegram určený Jane Birkinové, to vše původně od Serge Gainsbourga. Co by to byl za týden bez zmínky o Gnod? Těm vyšla nová kazeta nazvaná „SLT“. Death Grips zrušili své podzimní koncerty, ale tentokrát o tom dali fanouškům vědět s předstihem. Některá místní média shledala v roce 2013 plakáty k novému filmu Larse von Triera, které ukazují tváře a část těl herců jako při orgasmu, šokujícími.

Jen krátkého trvání měla fáma, kterou však vydala i ČTK, že se kvůli stížnostem voličů bude přejmenovávat pořad Zelená vlna, takto evokující spojení s jednou politickou stranou. Barvy na semaforech se zatím měnit nebudou, přestože KSČM podle dostupných informací protestovala, že se jí nelíbí, když se na červenou stojí. David Mrnka shání milion, který by konečně nakopl natáčení svého vysněného filmu o Miladě Horákové. Ve vstupu do sídla Fotbalové asociace našli skrytou kameru, na čemž je podivné zejména to, že pořady „Neváhej a toč“ a „Ptákoviny“ už dávno nevznikají. V Praze proběhl festival světla Signal. Zemřel herec Ed Lauter, proslulý množstvím vedlejších rolí ve filmech proměnlivé kvality, včetně toho posledního od Hitchococka. Palehorse v sobotu zjistili, že z Belgie do Prahy to je kus cesty, a zrušili tak svůj plánovaný nedělní koncert. Redakce těchto stránek si zvyšovala bonitu návštěvou firmy Aza nábytek (IV.).