Samply minulého týdne: Umberto Eco, Kvohst a prase

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi dvacátým šestým zářím a druhým říjnem 2011.

Robert Pattinson, kterého bohužel nemusíme představovat, se kromě příběhů o adolescentní porfyrii hodlá věnovat i hudbě. Je to pašák, už má dvě skladby. Jedna se jmenuje „Never Think“. Americká televize FOX zvažuje spuštění kanálu, na kterém by se vysílali jenom Simpsonovi. Vyšlo DVD s koncerty Karla Kryla z let 1989 a 1990. „From the Depths of Darkness“, tak zní název kompilace obsahující nově nahrané skladby z prvních dvou alb Burzum. Dle vlastní chuti vybíral sám jejich autor, výsledek uslyšíme v listopadu. Zatímco na české veřejnoprávní televizi přes týden běžel AZ Kvíz, Pošta pro tebe, Kolo plné hvězd s Alešem Cibulkou nebo Sváteční slovo pastoračního asistenta Martina Staňka, norská veřejnoprávní NRK přišla mimo jiné s klipem „Nordbundet“ od Taake. Kolem elektrárny v londýnském Battersea opět krouží legendární růžové prase. Připomíná velkolepou reedici jedné legendární kapely (I.). Roman Týc, člen umělecké skupiny Ztohoven, vystavil v rámci projektu Grave Robber v pražské galerii Dvorak Sec Contemporary obrazy vytvořené z popela zesnulých lidí. Glen Hansard ještě pořád lidi baví. Hrál v pražské Arše. Lantlôs 28. října vydávají „Agape“, poslechněte si skladbu „Bliss“ (YouTube).

Slipknot vydají reedici slavné „Iowy“, Moby zase „Destroyed“. Kvohst odešel z DHG, láká ho věnovat se Hexvessel. Miloš Zeman pravděpodobně nebude kandidovat na prezidenta, více ho láká rybník na Vysočině. Jane's Addiction nechávají fanoušky, aby jim navrhli přebal „Irresistible Force“. Můžete i vy. Infer zase hledají kytaristu. Což taky můžete zkusit. Eluveitie začali nahrávat „Helvetios“. Sami. Mocní Biohazard přijdou v lednu s „Reborn in Defiance“. Spíše nemocní Shining zase v listopadu s „Live Blackjazz“ (II.). Kniha Umberta Eca „Pražský hřbitov“ brzo vyjde v Argu. Speciálně pro české publikum Eco podepíše sto výtisků. Poslouchejte novou skladbu The Wandering, projektu člena Gorgoney Primy, který se tajemně podepisuje jako T. Courtney Love na příští podzim chystá autobiografii (III.). Zemřel brněnský divadelní herec Jaroslav Dufek, člen Národního divadla Brno a Městského divadla, držitel Ceny Thálie. Obrovská škoda. Objevila se předlouhá ukázka z filmu Davida Finchera „Muži, kteří nenávidí ženy“. Korn mají nový klip. Lady Gaga vydává jakési USB, nebo co. Obrovská škoda.