Samply minulého týdne: Thurston Moore, Denovali a fotbal

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 3. do 9. března 2014.

Předávání Oscarů se odehrálo zcela bez překvapení, nejvíce sošek získala „Gravitace“, za film roku byl vyhlášen snímek „12 let v řetězech“. Na Pustevnách hořela chata Libušín (I.) architekta Dušana Jurkoviče. Relapse Records získali pod svá křídla grindcoristy The Drip. V Praze hráli Anna Calvi (a před ní Kittchen), Forest Swords (a před ním Les Homosexuels) a Grails (a před nimi Lilacs & Champagne). V tištěné podobě se vrátil časopis Newsweek, který od prosince 2012 vycházel jen digitálně. „Sotva přijel z Austrálie, ukradli mu v Ostravě věci za desetitisíce,“ informoval server iDnes. V témže městě pak místní fotbalový klub nepřehrál Příbram a přinejmenším prozatím dokázal, že jeho prvoligová přítomnost je možná nad jeho síly. A k tématu máme i příbuzný citát.

CITÁT TÝDNE
„Jen těžko lze šmahem odsoudit všechny ty, kteří na fotbal chodí, jako nenapravitelné násilníky, jak tomu zhusta bývá ve zdejších intelektuálních a uměleckých kruzích.“
Roman Hloušek v článku „Fandit neznamená hloupnout“, Nový prostor č. 433

V Severní Koreji se konaly volby. Tomáš Rosický prodloužil smlouvu v Arsenalu do léta 2016. Vladimír Putin v úterý během jedné a též tiskové konference uvedl, že Viktor Janukovyč je stále prezidentem Ukrajiny, a že Ukrajina nemá prezidenta, tudíž on nemá s kým jednat. V pátek pak zahájil paralympiádu v Soči. Zemřel hudební skladatel Roberty Ashley. V Turecku učinili z „Nymfomanky“ zapovězený film. Byly zveřejněny nominace na české literární ceny Magnesia Litera. Pavel Vrba se u národního fotbalového mužstva uvedl remízou s týmem Norska, když v závěru nepřesnostmi nabitého, ale též nezbabělého utkání pustil lacinou branku Petr Čech. Šeptalo se o tom, že Steven Spielberg zatoužil po remaku „West Side Story“. Ben Frost jen tak mezi řečí oznámil vydání nové desky (YouTube), pořadatelé pak jeho pražský koncert.

IFPI a OSA oznámili, že budou žáky druhých stupňů základních škol poučovat o hodnotě hudby. Norská vláda představila plány na památník, jenž má uctít oběti Anderse Breivika – podle jeho autora má působit jako „zranění nebo řez v přírodě samé“ (II.). Po Floexovi se německý label Denovali ujal i Never Sol. Producenti oznámili, že svůj příští film natočí Giuseppe Tornatore v Británii. Recenze Rádia Wave si smlsla na Kafka Bandu. Queen oznámili devatenáct amerických koncertů s Adamem Lambertem. Morrissey pojmenoval svou novou desku po svém: „World Peace Is None of Your Business“. Thurston Moore se v rozhovoru pro magazín The Fly rozhovořil o svém rozchodu s Kim Gordonovou a vztahu s novou ženou. Do aukce s vyvolávací cenou padesát tisíc liber se dostal klavír, na kterém Beatles skládali „Help!“ a „Yesterday“ (III.). Headliner, nový bezplatný magazín pro tablety, se uvedl mimo jiné touhle vábničkou: „Rockové fanoušky potěší hudební vkus zpěvačky Lenny, která by zavedla povinný poslech AC/DC na základních školách.“ Na internetu se nakrátko objevila ukázka z dosud nevydané písničky Michaela Jacksona „Slave to the Rhythm“. Veřejnost se bavila přeřeknutím papeže Františka, který v kázání vinou špatné italské výslovnosti vyřkl slovo „čurák“. Divadelní Ceny Alfréda Radoka získali mimo jiné „Zlatá šedesátá“ (nejlepší inscenace, IV.) anebo ostravská Aréna (nejlepší divadelní scéna). Pořadatelé Colours of Ostrava na tiskové konferenci oznámili plány na letošní ročník, specializovaná média informovala též o odchodu jednoho ze sponzorů. A tento týden se rozpadli… The Rapture!