Samply minulého týdne: Techno, Walmart a FBI

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi šestnáctým a dvaadvacátým lednem 2012.

Sinéad O’Connor se dobrovolně svěřila do péče lékařů, nezvládá prý své depresivní stavy. Kromě toho obviňuje média z psychické újmy a poškození vztahu s manželem Barrym Herridgem, u něhož začíná být poměrně obtížné sledovat, jestli s ním zpěvačka je nebo ne. Nová ministryně kultury Alena Hanáková nemá ráda techno a metal. Dorota Rabczewska, polská popová zpěvačka s pseudonymem Doda, musí zaplatit pětitisícovou pokutu za urážku náboženského cítění. Možná v ní něco probudil bývalý snoubenec, Nergal z Behemoth. Poslechněte si novou skladbu od Crosses. Korn se dali dohromady s Walmartem. Meshuggah ukázali obal „Koloss“. Není vůbec hezký, takže my si ho neukážeme. „Urd“ (I.) už je malinko lepší. Pokochejte se klipem Sólstafir „Fjara“ (video).

16. března vyjde „Seven Bells“ od Secrets of the Moon, 27. dubna zase „Alpha Noir“ od Moonspell. Trevor Strnad z Black Dahlia Murder poskytl rozhovor pro Metal Gods TV. FBI znepřístupnil (II.) server Megauploud a zatkl jeho provozovatele. Skupina Anonymous pak kromě jiných „shodila“ stránky FBI, Ministerstva spravedlnosti, RIAA, MPAA a Universal Music. Jejich čeští kolegové dnes v šest hodin plánují udělat totéž s webem České protipirátské unie, která postup amerických úřadů schvaluje. Lady Gaga je prý fanynkou Def Leppard. Riddley Scott a YouTube pořádají filmový festival, výherce dostane 50 milionů dolarů na spolupráci se Scottovou produkční firmou. Jedno malé divadlo v Kodani chystá hru, jejíž součástí má být přednes pasáží z „manifestu“ Anderse Behringa Breivika. George Lucas chce skončit s natáčením opulentních vysokorozpočtových filmů, ještě však do kin uvádí 3D verzi Star Wars. Eluveitie mají klip k „Rose of Epona“. Poslechněte si ukázku z novinky Les Discrets. Vyjde nový „Umskiptar“ (III.), další album od Varga, který zjevně nemá do čeho píchnout. Steven Tyler zpíval americkou hymnu před utkáním Baltimore Ravens a New England Patriots AFC. Jeden z fanoušků přítomných na stadionu to později na Twitteru komentoval slovy, že kdyby hymnu John Madden zaprděl na harmoniku, nemohlo by to být o nic horší.