Samply minulého týdne: Sziget, Jon Lord a všemožné tragédie

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi osmým a čtrnáctým srpnem 2011.

Red Hot Chili Peppers anoncovali koncert v Kolíně nad Rýnem, který bude živě přenášen do devíti set kinosálů po celém světě, včetně devatenácti českých. Ruská Arkona na Facebooku zveřejnila skladbu z chystané desky „Slovo“. Ta vyjde 26. srpna. Festival Benátská noc skončil s třímilionovou ztrátou. V Londýně shořel sklad PIAS Distribution (I.), firmy, která se ve Spojeném Království stará o distribuci více než sto padesáti nezávislým vydavatelstvím. „Lucifer“ od Behemoth bude mít klip, „Opakování“ od Tata Bojs už jej má. Silver Rocket a 161 Crew pořádají 15. října v pražské Akropoli koncert Envy. Úctu k zesnulému lidské pokolení nezná, tím spíš, když je nebožtíkem slavná osoba – někdo vykradl dům Amy Winehouse, zatímco jistý drogový gang použil její tvář jakožto logo svého produktu za účelem zvýšení obratu. V závěru letoška se pokocháme dokumentem „Blood Sweat And Vinyl: DIY In The 21st Century“, v němž uvidíme Neurosis, Jesu, A Storm of Light, Isis a další (video). Sigur Rós zveřejnili trailer k filmu „Inni“. Režisérem je Vincent Morisset, snímek uvede Benátský filmový festival. Hana Hegerová a Psí vojáci ukončili kariéru. Wolves in the Throne Room vydráždili skladbou „Woodland Cathedral“ z nového alba. Na festivalu Sziget v Budapešti, který je v daném čase největší akcí svého druhu ve střední Evropě, vystoupili Prodigy, Chemical Brothers, Interpol a třeba i Judas Priest. Česká republika se jakožto země vytříbené hudební chuti reprezentovala před několika sty tisíci lidmi prostřednictvím kapely Skyline.

Bývalý člen Deep Purple Jon Lord zveřejnil informaci o nastoupení léčení rakoviny, kterou trpí. Ulicemi Prahy prošli neheterosexuální lidé (II.) ve veselých, někdy i odvážných kostýmech, místy zpívali a různými dalšími způsoby se nahlas veselili. Hrála muzika, hovořilo se a i nějaké to pivo padlo. Pak se šlo domů. Více než fotografie barevných převleků jednotlivých účastníků bylo však zajímavé sledovat, kdo a jak považuje za nutné se k této události vyjádřit. A byť se nás všemožní strážci morálky a všeobecného blaha snažili přesvědčit o ledasčem, zůstala nejspíš jedinou hmatatelnou škodou po této destrukci a výsměchu tradiční rodině a křesťanským hodinám prasklá cévka v oku pána, který je z hradu a není z opice. A protože cesty boží jsou nevyzpytatelné, nebyl nikdo z přítomných homosexuálů, kromě několika pet lahví od strážců morálky, tentokrát z řad agilního dělnictva, nijak bezprostředně postižen, zatímco v americkém Indianapolisu shodil vítr, jeden z božích výtvorů, obří pódiovou kovovou konstrukci přímo do vyloženě kacířsky laděného publika, čekajícího na country kapelu Sugarland (III.). Zemřeli nejméně čtyři lidé, desítky utrpěly zranění.