Samply minulého týdne: šumavské lázně, Cobalt a narozeniny

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 15. do 21. června 2015.

Uběhlo deset let od policejního ukončení Czechtechu. Dinosauři zválcovali Harryho Pottera a „Jurský svět“ se stal historicky nejvýdělečnějším filmem po prvním víkendu promítání. Diskutovaná stavba (I.), která by měla vyrůst v blízkosti Anežského kláštera, získala stavební povolení městské části Praha 1. MUDr. Eddie Van Halen se v rozhovoru svěřil, že za jeho rakovinu jazyka, kterou po roce 2000 úspěšně vyléčil, mohla kovová trsátka. Spekulovalo se o tom, že by spinoff „Hvězdných válek“ mohla režírovat seriály „Hra o trůny“ a „Breaking Bad“ ostřílená Michelle MacLarenová.

CITÁT TÝDNE
„V řešení, které v Reykjavíku v danou chvíli zvolil Lukáš Vácha, se možná odrazila jeho touha patřit tam [do onoho vesmíru, v němž žijí hráči jako Iniesta] také. Jenže brána do vesmíru opravdových fotbalových hvězd pro něj zůstala navzdory nápaditosti jeho účesů a módních kolekcí zavřená. Fotbalová pravda leží na hřišti a někdy bohužel bolí.“
sportovní novinář Luděk Mádl v glose utkání fotbalové reprezentace na Islandu

Do Prahy přijel Robert Lepage. Amazon nabídl akci „kup dva vinyly, třetí bude zdarma“. Paul McCartney slavil svých 73 let, Jiřina Šiklová osmdesátku a Beck vyrukoval s novou skladbou. Do tance! Týden po svém snímku s pisoárem se ministr financí České republiky vyfotografoval s hajzlem (II.). V Praze u Vltavy se konal Knihex a v Čermné u Sušice zase lázeňsky ozdravný festival Magick Musick Open Air. V Brně nedaleko nádraží poskytovala v pondělí dopoledne žena orální sex svému příteli a podle denního tisku tuto činnost prokládala popíjením krabicového vína. V pražské Městské knihovně začala retrospektivní výstava Jána Mančušky. Foo Fighters se nevyplatila eskapáda se zlomenou nohou – vedle dvou koncertů ve Wembley zrušili i koncert na festivalu Glastonbury.

Zatímco lidé stále spíše masturbovali, než by přispívali na vesmírné porno, vznikla též crowdfundingová sbírka na stavbu lisovny vinylů v Brooklynu. Čerstvý otec Daniel O'Sullivan se na svém blogu svěřil, že nová alba dříve či později vydají kapely Grumbling Fur, Æthenor, Ulver i Mothlite, jichž je všech členem. Neil Young neměl radost z toho, že Donald Trump uvedl svou kandidaturu na prezidenta USA písní „Rockin' in the Free World“. Hovořilo se o plánované nové filmové adaptaci „Vraždy v Orient Expresu“, jejímž režisérem by mohl být Kenneth Branagh.

TWEET TÝDNE

na Islandu slavili Den nezávislosti

V Plzni koncertoval Astronautalis a v Praze křtil svou první velkou desku Aran Epochal. Zdálo se, že dlouho chystaný návrat detektiva Kojaka s Vinem Dieselem v titulní roli našel scenáristu. Metalisté hudrovali nad dílem dokumentárního seriálu „Kmeny“, který si dovolil ukázat, že platnou součástí této komunity je i outsiderství a loserovství, a kytarista thrashových ikon Slayer ve stejný týden vyrukoval na koncertě s tričkem s nápisem „Kill the Kardashians“ (III.), což se metalistům pro změnu líbilo. Vince Gilligan se mezi řečí zmínil, že se v druhé řadě seriálu „Better Call Saul“ mihne též postava Waltera Whita. Cobalt začali s přípravami dlouho očekávané desky a nad Prahou se prohnala temná mračna.