Samply minulého týdne: střílení holubů i nacistů

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.
Co nás zaujalo ve dnech od 6. do 12. února 2017.

Klip k nové skladbě Depeche Mode Where's the Revolution se jako vždy vydařil. Poznámka Dava Gahana „come on, people, you're letting me down“ byla však přeci jen trochu mimo. Revoluční nálady se totiž nesly napříč internetem.

Jeho vlny se čeřily i bez kačera Donalda (Trumpa) a jeho viceprezidenta, myšáka Mickeyho (Pence), pro něž vzniklo vyvedené parodické video America First, Czech Republic Fifty First.

Bojovně naladěny byly rovněž desetitisíce lidí, které v centru Bukurešti požadovaly demisi vlády snažící se o dekriminalizaci korupce. Zapadla zpráva o vůbec prvním českém „džihádistovi“. Byl jím jednadvacetiletý Jan Silovský, který se chtěl v Sýrii připojit k Daeš. Turecké úřady jej zadržely pro podezření z přípravy teroristického útoku a vydaly české justici. Do ztracena vyšuměl též nový start-up komika české krajní pravice Martina Konvičky nazvaný Sedmá republika v duchu francouzské, tedy revoluční tradice. Vděčnějším terčem internetových vtipálků se staly parodické heslo Robejškových Realistů s vysokou školou (života) opírajících se o alternativní fakta („Pozvedneme pravici“) nebo nový společný plakát Tomia Okamury a Jana Veleby v kukuřici.

CITÁT TÝDNE
„‚Až bude velkej, tak bude taky střélet holuby.‘ – tomu říkám vysoká škola života.“
(Eman Ghalebová)


Že se nebojí střílet holuby flaubertkou, poslouchat nezletilý revival Miley Cyrus, říct si o přídavek (palačinek), vyhodit z podniku Pohlreicha v nikábu a za setmění vyrážet lovit muslimy, prokázali Erich Szymaniec, majitel zájezdní restaurace U Ušáka v Prunéřově u Kadaně, a jeho gang motorkářů. Pikantní na celé epizodě Ano, šéfe je, že Szymaniec byl po roce 1995 pravomocně odsouzen v souvislosti s děním v restauraci U Holubů na pražském Smíchově. Tehdy se tam scházela smetánka organizovaného zločinu.

S ještě vtipnějším marketingem v reakci na kauzu letáku z Lidlu přišla slovenská značka fitness oblečení Nebbia. Svým případným zákazníků z řad rasistů nabídla, že pokud se jim nelíbí jejich černošský model, mohou vrátit zakoupené oblečení se zárukou návratu plné kupní ceny. Firma si prý nepřeje být s rasismem jakkoliv spojována. Konvičkova snaha zhojit si přes Facebook pošramocené sebevědomí na studentce Anně Libánské, která by ráda na půdě FF UK zavedla unisex toalety, se mezi tamními akademiky setkala pro změnu spíše s opovržením. Příhodně téhož týdne Evangelická teologická fakulta UK vydala knižně první český komentář ke „zneklidňující knize pro neklidnou dobu“.

Ať těch Jobových zvěstí není málo, nová verze stařičké střílečky Wolfenstein 3D má hodně špatnou hratelnost. Blaskowicz totiž před zabitím každého nacisty musí projít vnitřním dilematem, zda je takový čin vůbec morální. V nové roli, tentokrát disidenta, se podle Blesku díky Šlágr TV octl také Marcel Zmožek, kterému kanál odmítl odvysílat příliš politicky zaměřenou písničku. Truchlily rovněž vysoké kulturní sféry. Navždy nás v nedožitých dvaaosmdesáti letech opustil překladatel Antonín Přidal. Brzy jej po těžké nemoci v sedmaosmdesáti letech následovala folklórní zpěvačka Jarmila Šuláková známá díky vystoupením s Fleretem i návštěvníkům Masters of Rock. Se smrtí se naštěstí minuli The Dillinger Escape Plan, kteří havarovali v Polsku.