Samply minulého týdne: Stínadla, Attila a Mel Gibson

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi devátým a patnáctým dubnem 2012.

Podle Hulka Hogana jej Lars Ulrich kdysi chtěl coby baskytaristu Metallicy. Nehledě na to, jestli lhal, se Ulrichovi nelze divit, že to popřel. Watain museli zrušit prvních pět zastávek z turné po Spojených státech kvůli problémům s vízy. Vícero médií informovalo, že když Ektomorf hráli v rádiu MR2 Petöfi Ràdio skladby z akustického alba „The Acoustic“, hráli akusticky. Jedna reklama nemůže uškodit, zvlášť, když je od od Roba Zombieho na prostředek k hubení mravenců. Moskevský soud odmítl stížnost jisté Světlany Voroninové, kterou pohoršila opera „Ruslan a Ludmila“. Chtěla, aby se prý nemravný kus dále nehrál, a rovněž požadovala milion rublů jako odškodné za utrpěnou psychickou újmu. Axl Rose nechce být v rokenrolové síni slávy. Je velmi těžké se orientovat, zda Sinéad O'Connor je nebo není se svým manželem, nicméně 20. června vystoupí v Praze, tak třeba budeme mít jasno. Oblíbený chraplavý bard Tomáš Klus se v písni „Iniciativní“ vyjádřil k momentálnímu politicko-společenskému marasmu. Attila Csihar se podílel na hudebně divadelním představení „I Burn for You“ inspirovaném Draculou Brama Stokera (I., YouTube).

Úzkoprsá čínská cenzura vystřihla z trojrozměrné verze Titanicu záběry s odhalenými ňadry Kate Winslet. Z ptačích budek před Rudolfinem o víkendu nikoli naposled zazněly skladby od Vivaldiho, Dvořáka a Smetany v podobě ptačího zpěvu. Česká filharmonie tak láká návštěvníky. Scarlett Johansson (II.) se spolu s Robertem Del Najou z Massive Attack pěvecky podílela na už tak hvězdnými jmény obtěžkaném soundtracku ke snímku „Days of Grace“. Steve von Till, Scott Kelly a Wino chystají tribut Townesi Van Zandtovi (III.). Všichni se mohli zbláznit, když Matt Groening udajně prohlásil, že předloha pro Simpsonovic Springfield leží v Oregonu. Jenže to neprohlásil. Warner Brothers zastavili natáčení filmu „The Maccabees“ kvůli nevhodnému chování Mela Gibsona vůči Židům. A kolem Izraele se teď vůbec děly věci. Günter Grass napsal báseň kritizující tamní jaderný arzenál. Izrael mu zakázal vstup do země. Dave Eggers, americký spisovatel, pak odmítl převzít literární cenu Albatros (nikoli však peníze za ni) předávanou Grassovou nadací. Zatímco ve Stínadlech jste museli volit Losnu nebo Mažňáka, nic mezi tím, jinak jste dostali přes hubu, v Brně je to obdobné, jen máte na výběr mezi bílou a modrou.