Samply minulého týdne: Steven Seagal, Kovadlina a David Bowie

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 11. do 17. ledna 2016.

Z bazénu nad karlovarským hotelem Thermal vypustili vodu. Fanoušky rozesmutněl výrok režiséra George Millera, podle něhož už nebude natáčet další filmy s šíleným Maxem, aby je Miller následně rozveselil zprávou, že nic takového neřekl. Jednou to muselo skončit – zemřel David Bowie (I.) a jedna z útěch kolujících internetem zněla: „Země je čtyři a půl miliardy let stará. Jaké je naše štěstí, že jsme na ní žili ve stejné době jako on.“ Den, kdy zemřel David Bowie, ale přinesl i dobré zprávy: Facebook zrušil profil hnutí Islám v ČR nechceme a pořadatelé odvolali letošní soutěž popularity TýTý.

CITÁT TÝDNE
„Mohu obdivovat jeho odvahu, ale nemohu si užívat pohled na muže kdysi tak pohledného a elektrizujícím způsobem charismatického, nyní tak křehkého a vetchého, jakkoliv ho neopustil šmrnc, s nímž se běhu událostí postaví vrtošivou pózou. Pro mnohé posluchače je ‚Blackstar‘ důkazem, že se srovnal se smrtí a vzkazuje nám, ať se jí nebojíme. Ale pokud se ptáte mě, zbabělce, smrt nepřestává nahánět hrůzu. Pýcha, marnivost, narcismus, vše zaniká, veškerá komunikace se vytratí. Tušit lze i bolest. Umění to vše může překročit a přežít, v onen moment ale smrt neutiší. Je třeba jí čelit napřímo. Nedá se jí vyhnout, jako se voda vyhýbá kamení. A právě to byl jeden ze způsobů, jímž David Bowie měnil to, co měnit nešlo.“
Chris Roberts ve své eseji o dědictví Davida Bowieho pro server Quietus

Vyšlo najevo, že Matt Groening pracuje na novém animovaném seriálu pro Netflix. Média přinesla zprávu, že v kinech uvedený speciální díl seriálu „Sherlock“ překonal v daném týdnu v jihokorejských kinech poslední díl „Hvězdných válek“. Steven Seagal získal srbské občanství a slíbil, že v Bělehradě otevře školu bojových umění. Pořadatelé oznámili, že v Boudě zabuší v červnu Kovadlina. „Cloverfield“ neskončil (YouTube).

Spekulovalo se o angažmá Laury Dern v chystaném pokračování seriálu „Twin Peaks“. Radio Wave oslavilo deset let existence, zahrál k tomu Omar Souleyman (II.) a Lidové noviny přinesly jeho profil. Dave Grohl slavil sedmačtyřicáté narozeniny a Dave Lombardo rozpustil kapelu Philm. To bratislavští deathcoroví experimentátoři Mironoga šířili své nové EP a Hlinomaz pokřtili v bubenečské nádražce svou split kazetu s Enten Og Eller. Zatímco se vyhlašovaly nominace na letošní Oscary, šířila média zprávu o úmrtí herce Alana Rickmana, aby se následně šířilo i tohle charitativní, zesnulým hercem namluvené video s želvou pojídající jahodu.

TWEET TÝDNE

filmový kritik a režisér Gabe Klinger k Bowieho úmrtí

Texaská postrocková kapela Explosions in the Sky ohlásila vydání nového alba „The Wilderness“, jako koproducenta si na něj najala Johna Congletona a coby důkaz sdílela skladbu „Disintegration Anxiety“. V Praze byl odhalen pomník od Johna Hejduka připomínající upálení Jana Palacha (III.). Alanis Morissette přijala angažmá psychologické poradkyně v deníku Guardian. Sněžilo a v Krkonoších vyhlásili první lavinový stupeň.