Samply minulého týdne: Startky, Hrabal a PAF

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 2. do 8. prosince 2013.

Festival studentských filmů Černá věž zveřejnil galerii z udílení cen, kolega Tomáš Bláha svou chvíli slávy (I.) zajisté přivolal nedlouho předtím dodanou recenzí letošního Prurientova alba. V Olomouci proběhla Přehlídka animovaného filmu, soutěžní sekci „Jiné vize“ vyhrál experimentální dokument „Čapatý Ján“. Distribuční společnost Aerofilms oznámila, že česká premiéra von Trierovy „Nymfomanky“ proběhne v brněnském kině Scala. Britský teoretický fyzik Peter Higgs, který v roce 1964 předpověděl existenci až dekády poté potvrzené částice, která hraje roli například ve vysvětlování rozdílu mezi nehmotným fotonem a velmi těžkými bosony W a Z, podepsal v Nobelově muzeu židli. Burial ohlásil na prosinec nové EP. Andy Stott vydal skličující remix skladby od brooklynských metalistů Batillus. Karol Kisel odehrál poslední prvoligový zápas a chystá se být ve Slavii užitečný. Časopis The New Yorker vyhlásil jako DVD týdne film Věry Chytilové „Sedmikrásky“. Máte-li volné dvě hodinky, můžete si pustit losangeleský koncert Nine Inch Nails i dokument o letošním turné „Tension“.

CITÁT TÝDNE
„Že kapela musí mít texty plné hesel typu ‚We Will Rise‛, jak být vegan, nebýt rasista, nefetovat a netýrat zvířata? Tohle je fajn základ, to si povíme i po koncertě a tyhle myšlenky tam patří, ale čím dál víc mě irituje, že jde pořád dokola jen o tyhle myšlenky, navíc dokola tou samou formou. Ale zas pravda, že spoustě lidem přijde i v jedenadvacátém století rasismus a homofobie úplně v pořádku, je tragédie.“
kytarista Kubo Hríbik z kapely Momma Knows Best pro prosincové číslo časopisu Full Moon

Výrobci cigaret oznámili, že Startky se pozvolna stanou minulostí. Cybergrindeři BBYB umístili na net nové album a zahráli na akci „Slezský hnůj“. Fanoušek Pearl Jam si od Eddieho Veddera nechal oholit dready za to, že mu kapela zahrála oblíbenou skladbu. Nebo tak nějak. Česká televize vyměnila moderátory adventních koncertů a média informovala, že si na to někteří diváci stěžovali. Lana Del Rey pojmenovala své nové album „Ultraviolence“ a uvedla krátký film „Tropico“, který se hnedle dočkal série užitečných gifů. Novinky.cz v rubrice „Zbytečné články“ radily, jak si o Vánocích užít firemní večírek. To server Consequence of Sound ve stejné rubrice zveřejnil dnešní domnělé podoby nebožtíků, třeba Johna Lennona (II.).

„Studuji na této škole šest let a dosud jsem o Bohumilu Hrabalovi nic neslyšel,“ odůvodnil předseda studentského parlamentu Tomáš Formánek příčiny, proč je proti přejmenování nymburského gymnázia po slavném spisovateli. Jiní rodiče proti tomuto záměru protestovali s ohledem na to, že spisovatel pil pivo. Chorvatští krajánci žijící ve Francii zažalovali Boba Dylana za údajně rasistické poznámky v rozhovoru pro časopis Rolling Stone. Jarboe hrála v Boloni, Římě a Athénách, už v pátek 13. prosince zahraje v Praze. Festival Brutal Assault oznámil další z vždy vítaných návratů – Converge. Nový film Spika Jonzeho s hudbou Arcade Fire a Karen O je prý něžný. A taky tu máme 172 vteřin inspirace pro novou kérku Tomáše Řepky (2x YouTube).Václav Klaus opět potvrdil, že by se neměl vyjadřovat na veřejnosti. Jay Z a Beyonce se rozhodli dvaadvacet dní stravovat jako vegani. Pořad „Artefakta“ na ČT art to má spočtené a jeden z jeho čtyř moderátorů Jan Rejžek při té příležitosti vzkázal generálnímu řediteli České televize, ať si trhne nohou. Turnerova cena byla v Severním Irsku předána v Londýně žijící francouzské umělkyni Laure Prouvostové. Z týdeníku Literární noviny bude měsíčník. V Londýně prochází demolicí kancelářská budova známá z titulkové sekvence seriálu „Kancl“. Režisér Godfrey Reggio a skladatel Philip Glass mají nový film a tento film má nové plakáty (III.). Maynard James Keenan oznámil, že ke svým padesátinám dostane jako dárek reunion kapely Failure, která zahraje spolu s A Perfect Circle a Puscifer napřesrok v Los Angeles. Fanoušci seriálu „Sherlock“ se mohou kochat kupou fotek z nové série. Cenu za nejlepší evropský film roku získala v Berlíně „Velká nádhera“. Byly ohlášeny nominace na Grammy 1978, mezi kandidáty na cenu za Nejlepší rockové album jsou David Bowie, Black Sabbath a Led Zeppelin.

BBC elegantně zamítla stížnost na skutečnost, že Radio 1 poté, co se skladba „Ding Dong! The Witch Is Dead“ dostala coby ironická oslava smrti Margaret Thatcherové na druhé místo hitparády, z ní zahrálo jen ukázku. Společná deska, jejíž název „YokoKimThurston“ prozrazuje vše podstatné, se dočká vinylové edice, přičemž každý přebal bude unikátní a též podepsaný všemi třemi umělci (IV.). Zemřel Nelson Mandela a skončil humoristický časopis Sorry. Americké vydání Morrisseyho memoárů vyšlo bez zmínky o jeho vztahu s fotografem Jakem Waltersem. Black Francis s Pixies napřesrok vydá komiksový román „The Good Inn“ a, ano, bude také o pornu. A když už jsme v tom, jisté floridské kino prý dětským divákům čekajícím na film „Ledové království“ ukrátilo čekání trailerem k „Nymfomance“. Ano, píšeme o tom filmu pořád, neb se těšíme. Stejně jako na koncert Jarboe. 13. prosince, tento pátek.