Samply minulého týdne: Star Trek, Nečas a Nekrogoblikon

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi třetím a devátým zářím 2012.

Premiér Petr Nečas ve tři roky starém volebním klipu ze Zlínského kraje mluvil o Uherském Hradišti jako o pevnosti proti socialistům a jejich kamarádům z východu. Také nás seznámil s místem, kde měl první sex. Nyní mluví o Pussy Riot jako o vrcholu nevkusu a říká, že podpora podobných záležitostí, třeba i Dalajlamy, ohrožuje český export. Do téhož světového směru, týmž kamarádům. Paramount Pictures potvrdili sequel Star Treku z roku 2009. Ponese název „Star Trek into Darkness“. Foo Figthers zahráli akustický set na nominačním sjezdu amerických demokratů. Nekrogoblikon mají nové video (YouTube), které doporučujeme vidět celé.

The Velvet Underground u soudu neuspěli s žádostí, aby nesměl být ke komerčním účelům používán obal jejich alba „The Velvet Underground and Nico“ od Andyho Warhola. Tak se na něj aspoň můžete podívat (I.). Také jiný veleznámý obal znova zažil okamžiky slávy. Umělec Paul Baker vytvořil „Abbey Road“ od Beatles ze surovin klasické anglické snídaně a nazval jej „Eatles“. Poslechněte si nevydanou skladbu Death Grips „Bonus“. Streamovací portál MusicJet vydává digitální kolekci českého punku. Lana Del Rey si zapózovala nahá na obálce magazínu GQ (II.) a už ji kvůli tomu pranýřují, mimo jiné se prý dotkla rockového dna. Jiří Bělohlávek naposledy řídil symfonický orchestr BBC. Minulý týden se do sebe opřely známé osobnosti kvůli rozdílným sympatiím k Baracku Obamovi. Hank Williams junior o něm prohlásil, že „Je to muslim, který nenávidí kovboje, rybaření a farmaření, a který miluje gaye. A já ho nenávidím.” Na to reagoval Alec Baldwin, který řekl, že by se s Williamsem bavil, kdyby nebyl tak ubohá, sípající zkamenělina. V krátké době se na Aardvarku dočkáte čtyřrecenze nového alba Manowar (III.) a zanedlouho v Praze, Zlíně a Pardubicích i kapely samotné. Paul McCartney dostal nejvyšší francouzské vyznamenání, Řád čestné legie. V Polsku začal vycházet vážně míněný magazín Exorcista věnovaný, jak název napovídá, vymítání ďábla. Před sto lety se narodil John Cage, známý hudební skladatel a experimentátor. A také Karel Gott vydávající v září album „Dotek lásky“ složené z předělávek jeho oblíbených světových hitů. Na veletrhu v Brně se zastavil Václav Klaus a hned padaly kotlíky.