Samply minulého týdne: soudy, fotbal a české kritičky

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 20. a 26. březnem 2013.

Zemřeli spisovatel Věroslav Mertl a hudebníci Ray Manzarek (The Doors) a Trevor Bolder (Uriah Heep). Roli události, kterou si potvrzujeme, že ve světě někoho zajímáme, převzaly po viróze seznamovací vagony pražského metra. Skotský spisovatel Iain Banks, který před několika týdny oznámil, že mu doktoři dávají kvůli rozsáhlé a nečekaně objevené rakovině méně než rok, na svém blogu napsal, že možná, ale nikoliv za každou cenu podstoupí chemoterapii. Mario Balotelli si založil účet na Twitteru. Sportovní stránky deníku Aktuálně, které lze jinak jen chválit, že ve svém zpravodajství nespoléhají na nudné přepisy zpráv ČTK, přišly s možným odhalením roku (I.).
Tvůrci filmu „Vyzpytatelné cesty“ vyhlásili na HitHit sbírku na jeho dokončení. Vladimir 518 pokřtil svou druhou desku, Insania zahrála na brněnském Protestfestu. „Beyoncé, Rihanna a Katy Perry poslaly do [tornádem zasažené] Oklahomy své modlitby, připadám si jako idiot – já poslal jen peníze,“ napsal na svém Twitteru britský komik Ricky Gervais. Morrissey přijímal gratulace k 54. narozeninám a sám poblahopřál Princi Charlesovi k tomu, že zakázal servírovat na oficiálních recepcích foie gras. Avril Lavigne se svěřila, že odvahu oholit si půl hlavy jí dodal sám Marilyn Manson. A aby toho nebylo málo, přiznala, že skladbu, ve které hostuje, si přišel poslechnout ve čtyři ráno. Démon. Stejně jako Liam Gallagher, který prohlásil, že aktuální hit Daft Punk „Get Lucky“ by složil tak za hodinu.
Satyricon oznámili, že jejich nová deska ponese jméno „Satyricon“, Vít Olmer chce zase točit pokračování filmu „Bony a klid“, které ponese název „Bony a klid 2“. Pražský primátor přišel o práci a ten londýnský se Willu Smithovi přiznal, že složil rap na počest královny (II.). Čínský umělec Aj Wej-wej se odhalil prostřednictvím videoklipu, který nasnímal vyhlášený kameraman Christopher Doyle (YouTube).

David Mustaine prohlásil, že je spokojen u Universalu, ten totiž za promo fotky jeho kapely utratil víc než předchozí label za videoklip. Stone Temple Pilots oznámili, že se jejich novým zpěvákem stal Chester Bennington. Bývalý zpěvák Scott Weiland k tomu napsal, že už nejde o Stone Temple Pilots, ale o podvod na fanoušcích. Stone Temple Pilots ho zažalovali. Zpěvák kapely As I Lay Dying Tim Lambesis byl při osnování vraždy své ženy údajně pod vlivem steroidů, film „As I Lay Dying“ režírovaný hercem a propagátorem extrémních sexuálních praktik Jamesem Francem je zase podle kritik z Cannes povážlivě bezkrevný. Čtyřiadvacetiletá Amanda Ghassaei představila prototyp přístroje, který vaše mp3 „vypálí“ do gramofonových desek ze dřeva i jiných materiálů (III.). Keith Richards se přiznal, že už padesát let dluží knihovně pokuty za nevrácené výpůjčky. To Mick Jagger má v plánu stanovat na letošním festivalu Glastonbury.
Fotbalový klub Baník Ostrava se zhruba na dvacet minut ocitnul ve stádiu klinické smrti, po prodeji stadionu Bazaly, dodatečném udělení licence a prohře 0:2 na Slovácku se ale zachránil v první lize. Viktoria Plzeň dokázala, že jakékoliv prognózy o držiteli fotbalového titulu jsou letos obzvláště zbytečné. Make up Kim Novakové (IV.) uvedl v Cannes Hitchcockovo „Vertigo“. „Tentokrát přivezl snímek, ve kterém se všichni jen nesmyslně řežou, usekávají si končetiny a vraždí,“ napsala Věra Míšková (Právo). „Dojde i na mučení a vypichování očí,“ dodala Darina Křivánková (Týden). „Duchaprázdný a nesnesitelně brutální thriller“ (Tereza Brdečková, Lidové noviny) Nicolase Windinga Refna „Only God Forgives“ nakonec v Cannes žádnou cenu nezískal. Vítězem Zlaté palmy je Abdellatif Kechiche. Pronásledovaný „politický podnikatel“ Janoušek citoval v České televizi Havla a KSČM oznámila, že se před dalšími volbami hodlá zaměřit na oblast dodržování lidských práv.