Samply minulého týdne: Sonic Youth, Spring Breakers a Godflesh

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 5. do 11. května 2014.

Japonci si stěžovali, že je Godzilla z nového amerického blockbusteru příliš tlustá, a obyvatelé Tokia zažili silné zemětřesení; obojí se obešlo bez obětí. Distributor nového filmu Jana Hřebejka „Zakázané uvolnění“ zveřejnil jeho trailer. Z archivů a záhrobí se vynořovaly další písně Michaela Jacksona, které 13. května vyjdou na albu „Xscape“. Slavilo se 90. výročí narození Bulata Okudžavy. Pořadatelé festivalu Glastonbury ohlásili účast Metallicy a dalších zhruba 486 kapel (I.). Ač prohrával 2:0 a byl nucen ještě v první půli třikrát střídat, vyhrál Baník Ostrava na stadionu Sigmy Olomouc 2:3, když vítěznou branku vstřelil jen desítky vteřin před koncem. Pět dní nato porazil s pěti změnami v základní sestavě Jihlavu 3:1. Nejen statistiky pak zaujalo, že všechna utkání daného kola první fotbalové ligy vyhrály domácí týmy.

CITÁT TÝDNE
„Ne a ne mě pustit čistě hypotetická otázka: kdyby hardcore fans Sparty vyhlásili Letenskou lidovou republiku, sestřelili pár vrtulníků AČR a vypálili kachlíkárnu, přišel by tam Klaus vyjádřit podporu?“
komentátor Alexandr Mitrofanov na Twitteru

Bývalý šéfredaktor Mladé fronty Dnes Robert Čásenský oznámil, že na podzim přijde s novým reportérsko-investigativním měsíčníkem. Sonic Youth se zase nechali slyšet, že letos začnou s chystanými reedicemi starých desek, jako první by měla na řadu přijít „Daydream Nation“. Swans streamovali své nové dvouhodinové album „To Be Kind“ a server The Quietus zveřejnil fantastický rozhovor s Michaelem Girou. Vítězem Anifilmu 2014 se stal snímek „Cheatin'“ Billa Plymptona. Novým sponzorem nejvyšší české fotbalové soutěže, dlouhé roky známé jako Gambrinus Liga, se stal Synot. Pražské metro slavilo čtyřicetiny (II.). Vyšlo najevo, že se chystá pokračování filmu „Spring Breakers“, které ale nebude režírovat Harmony Korine, nýbrž Jonas Åkerlund, zatímco na scénáři prý maká Irvine Welsh. Godflesh oznámili, že 26. května vydají EP „Decline & Fall“, první nahrávku od roku 2001. Šetříme slova. Prodavač (YouTube).

Label Season of Mist si upsal Shining, známé tím, že se jejich frontman líbá se členy kapely. Šířily se zvěsti o chystaném životopisném filmu o Morrisseym. Bubeníkem na nových albech Smashing Pumpkins se stal Tommy Lee z Mötley Crüe a Brandon Stosuy ze serveru Pitchfork to glosoval slovy, že takto aspoň bude v kapele ještě větší strup než Billy Corgan. Lily Allenové se udělalo špatně a informovala o tom na Twitteru. Zemřela rakouská umělkyně Maria Lassnigová. Pořadatelé Obscene Extreme zrušili účast bulharské kapely Fecal Body Incorporated a dodali: „Jsme naprosto v šoku, že se nám do naší scény pomalu vkrádají týpci, jako je pan Mengele z bulharských FBI, a že chtějí hrát na OEF! Absolutně nevíme, co by měl člověk jeho typu, který má na svém těle tetování pánů Hitlera, Mussoliniho a také Ku-klux-klanu a pověst opravdu výrazného bojovníka za rasovou čistotu, dělat na našem festivalu. Ano, furt nám jde o muziku, ale tohle je pro nás tak zásadní, že prostě tuhle kapelu škrtáme z line-upu. Věříme, že nikomu z vás nebude pan Mengele na OEF chybět ani vteřinu.“ Arsenal se po svém vypořádal s inzultacemi fanoušků, aneb podívejte se, jak Lukas Podolski netrefí ani vrata od stodoly (YouTube).

Nashvillská fabrika United Record Pressing ohlásila velkou expanzi své lisovny vinylových desek (III.). Se slovy „Reflex pod mým vedením stál na straně elementárních hodnot demokratické a svobodné společnosti“ opustil Pavel Šafr pozici šéfredaktora zmíněného barevného časopisu. Absurditou roku 2014 se oficiálně stala povinnost nahlašovat Ochrannému svazu autorskému jména autorů a názvy děl deset dnů před konáním hudební akce. Online premiéru měl videoklip, který natočil tým českých tvůrců pro amerického hudebníka DropxLife, mimo jiné jednoho z producentů projektu The Weeknd (YouTube).

The Cutthroats 9, kapela Chrise Spencera z Unsane, pustila do světa novou skladbu. Einstürzende Neubauten potvrdili, že na podzim pojedou krátké turné k nové kompozici „LAMENT“, inspirované událostmi První světové války. Woody Allen obsadil do svého nového filmu Emmu Stoneovou. Lana Del Rey odtajnila přebal nadcházející desky (IV.). Po třech letech v nejvyšší soutěži a tristní jarní části sezóny opustil Norwich City britskou Premier League, když jeho frustrovaní fanoušci už dříve uspořádali kampaň za zvolení druhého brankářského náhradníka hráčem sezóny. Mistrem se stal Manchester City. Z pošklebků zahraničních uživatelů na Twitteru se dalo soudit, že proběhla soutěž Eurovize.