Samply minulého týdne: Slavia Praha, Godflesh a Xiu Xiu

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 16. a 22. zářím.

Uplynulo čtyřicet let od otevření vysílače na Ještědu. Spor o učení Immanuela Kanta skončil v Rusku zabitím jednoho z oponentů. Leonardo DiCaprio bude po prezidentu Hooverovi hrát Woodrowa Wilsona. Tomáš Řepka nastoupil za tým SK Hvozdnice. Zemřel režisér Richard C. Sarafian, proslulý jedním z nejlepších automobilových filmů „Vanishing Point“ (I.). Mark Wahlberg si ve dvaačtyřiceti dodělal střední školu. Květy doprovodily skladbu „My děti ze stanice Bullerbyn“ videoklipem. To instrumentální postmetalisté Pelican vypustili další ochutnávku nadcházející desky. A totéž učinili námi oblíbení Oranssi Pazuzu. A Melvins. A Corrections House taky!

CITÁT TÝDNE
„Ta deska bude extrémně barvitá. A všechny ty barvy budou temné.“
Tom Fischer o novém albu Triptykon

Neonacisté ze strany Zlatý úsvit v Řecku ubodali hiphopera a otevřeného antifašistu Pavlose Fyssase. V Divadle Kolowrat byla uvedena ve světové premiéře operní inscenace „Toufar“ od skladatele Aleše Březiny (II.). „Kéž by už sebekriticky plaval v Orlické přehradě,“ uvedl Jan Rejžek na adresu majitele Slavie Praha, který nijak nekomentoval ani domácí debakl s Mladou Boleslaví, ani konec trenéra, ani nástup nového trenéra na půl úvazku. To v Ostravě dali hráčům pokutu a ultimátum – výsledkem byla výhra 3:0 nad Libercem. A právě v Liberci začal předprodej vstupenek na zápasy Evropské ligy. „Skoro jako v Plzni,“ glosoval to na svém Twitteru hráč Mladé Boleslavi Jiří Štajner veselou fotografií (III.). Grace Jonesová chystá paměti. Herce Montgomeryho Clifta má v chystaném životopisném filmu hrát Matt Bomer. Vydavatel časopisu Penthouse zbankrotoval. Šeptá se, že Lars von Trier pustí svůj nový film do kin v okleštěné verzi, zatímco v Cannes uvede verzi hardcorovou. David Brent, hrdina seriálu „Kancl“, bude koncertovat (YouTube).

Cate Blanchettová se stane režisérkou. Průzkum popularity politiků aktuálně vedou kamarád prezidenta republiky Jiří Rusnok, kariérista Michal Hašek a xenofobní demagog Tomio Okamura. Godflesh nahráli první novou hudbu po dvanácti letech a Jesu nový videoklip ke skladbě „Homesick“ z nové desky. Jackie Chan otevře v Pekingu svůj vlastní zábavní park. V České televizi vzniká seriál „Život a doba soudce A.K.“, režírovat ho budou Robert Sedláček, Radim Špaček a Bohdan Sláma, hrát v něm David Švehlík, Jiří Bartoška a Daniela Kolářová. Pearl Jam jsou před vydáním nové desky naměkko. Pokud jste toužili, aby váš pes vypadal jako Yoda, anebo aby si vaše kočka hrála s Darth Vaderem, váš den právě nastal (IV.).

Praha rozšířila počet veřejných míst, na nichž je zapovězeno pít alkohol. V neděli 29. září proti tomu můžete jít protestovat s lahví v ruce. Vyšla nejnákladnější počítačová hra historie a za tři dny vydělala miliardu dolarů. Nová deska Xiu Xiu bude složená výhradně z předělávek písní Niny Simone. Zemřel slovenský režisér Peter Solan. Na internetu se objevila bezplatná stránka sdružující slovník spisovné češtiny, pravidla pravopisu i slovník synonym – čekejte tedy rapidní (rychlé, prudké, překotné, značné) zvýšení úrovně počínaje příštími Samply.