Samply minulého týdne: Schwarzenegger, Cannes a Blythe

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 13. a 19. květnem 2013.

Vydání nových desek ohlásili Fuck Buttons, Franz Ferdinand i Kanye West, který ji pojmenoval po sobě rovném. Vyšel soundtrack k novému filmu Sofie Coppolové (I.) a k poslechu a stažení jsou též „Artefakty“ od post-hudby. Současný prezident si zase jednou přivodil těžkou hlavu, když vypustil signál, že nejmenuje docenta Martina C. Putnu profesorem, a snažil se tak kolíkovat teritorium své troufalosti mezi akademickou obcí. Bývalý prezident uvedl, že by nad jmenováním katolického intelektuála a homosexuála Putny vzdychal. Beyoncé prý poprvé ve své kariéře zrušila koncert, schytaly to Antverpy. Arnold Schwarzenegger jedná o roli v remaku kultovního „Toxického mstitele“, nikoliv ovšem o roli titulní. Dezolát Shane MacGowan (II.) začal přes Twitter své přítelkyně hledat zubaře, který by jeho úsměv učinil dostatečně hollywoodským, aby tam mohl začít kariéru. Na Kickstarteru probíhá sbírka na dokumentární film o amerických režisérech Richardu Linklaterovi a Jamesi Benningovi. Bravíčko pro metalisty, časopis Kerrang, zveřejnilo nominace na své čtenářské ceny, autor těchto samplů přiznává, že z uvedených kapel zná zhruba dvě. Možná tři. Americký zpěvák Sufjan Stevens potvrdil, že opět skládá hudbu k baletu. Queens of the Stone Age pokračovali ve zveřejňování klipů k nové desce animovaných Liamem Braziem. Jako poslední v řadě šel ven klip k „My God Is the Sun“ (YouTube).

Vyšla nová kniha Dana Browna a taky vyšlo najevo, že svého času složil píseň o sexu po telefonu. „I take you to bed and push the phone to my head – You make me feel like a man,“ veršoval muž, který prodal na 200 milionů knih. Jedenaosmdesátiletý německý malíř Gerhard Richter stvrdil první místo na žebříčku nejdráže prodávaných současných umělců (III.). Na festivalu v Cannes byly uvedeny nové filmy Alejandra Jodorowského, Amata Escalanteho, Asghara Farhadiho anebo bratří Coenů, česká média si všimla hlavně toho, že tam hodně pršelo. Herečka a tvář charity Angelina Jolie si nechala ze zdravotních důvodů odoperovat ženské orgány a Petr Hájek při té příležitosti napsal, že „nikdo nedokázal, že kouření způsobuje rakovinu plic.“ Američtí vědci oznámili, že by lidem na základě poznatků o aligátorech mohly časem dorůstat zuby. Dvě nové skladby vypustili Man's Gin (jednu a druhou), ukázku z novinky zveřejnili WWW a novou písničku Torche (Soundcloud).

Český rozhlas slavil devadesát let vysílání, kupodivu bez Jiřiny Bohdalové. Na Veletrhu knihy byly uděleny překladatelské anticeny Skřipec, mimo jiné za neschopnost rozlišit význam slov protestant a protestující. Tamtéž byla udělena i Cena Jiřího Ortena – jejím držitelem se stal za básnickou sbírku „rorýsy“ Ondřej Buddeus. Prestižní Pohár České Poděbradky získal po pe(na)ltovém rozstřelu Jablonec. Obvinění za zabití fanouška zproštěný americký zpěvák Randy Blythe (IV.) sepsal dlouhý pamflet o své babičce, o tom, že moshpit znamená riziko, a o tom, že Lamb of God nikdy nechtěli fanoušky na pódiu. Znojemský podnik Na věčnosti přestal pořádat koncerty umělců zastupovaných OSA. Proběhl první mezinárodní den klitorisu.