Samply minulého týdne: Samorost, Tom Hardy a Lou Reed

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 21. do 27. října 2013.

Byl nádherný podzimní týden. Courtney Love oznámila, že v prosinci vydá memoáry. Festival Brutal Assault ohlásil, že se na jeho příštím ročníku dají znovu dohromady Krabathor. To na Colours of Ostrava přijede John Grant. Stránky janabobosikova.cz návštěvníky zkraje týdne přesměrovávaly na Bandzone jakýchsi Phosgene Girls. Insania zveřejnila přebal nadcházející desky (I.). Werner Herzog se vrací k hraným filmům, v tom právě chystaném mu bude hrát Nicole Kidmanová. Julia Holterová zahájila své evropské turné a Anathema učinila totéž, akusticky. „Kolikrát se stane, že jsou v Praze tři akce do týdne, na který jdeš, a z 80% je tvoří stejné osazenstvo,“ odpověděl Jakub Jíra z Landmine Alert na otázku FM zinu, jak že se to má s pořádáním klubových koncertů v Praze. Vydavatelství Economia bude prý „v roce 2014 konsolidovaný silný media house s naprosto vydefinovanými produkty.“ Doufáme, že se do té doby též naučí česky.

CITÁT TÝDNE
„Strašíte návratem do minulosti a do područí Kremlu, ale co to dnes znamená? Je největší hrozbou návrat KSČM k moci? Zeman a jeho styky s Moskvou? Agent Babiš? Levice obecně? Bývalí komunisti, které najdeme snad ve všech stranách? Nebo třeba Bobošíková, která je schopná čehokoliv?“
Vagus.cz ve vzkazu organizátorům koncertu Nikagda nězabuděm

Redaktor Tomáš Bláha to měl doma těžké – už i česká média totiž jeho přítelkyni sdělila, že končí Charlie Straight. Snad se bude nadále moci kamarádit s hipsterskou sebrankou z těchto stránek. Součástí traileru k životopisnému filmu „Mandela“ byla nová píseň U2, první po třech letech. Gautier Serre oznámil, že bude coby Igorrr vystupovat i se dvěma zpěváky a hnedle se s nimi vyfotil (II.). David Černý tříbil politickou kulturou u nás slovy „Je to normální fakáč těm zmrdům komunistickejm zasranejm na Hradě,“ jimiž doprovodil jakousi sochu. Tom Tykwer bude režírovat dvanáctidílný seriál „Babylon Berlin“. Alexandr Sokurov začal v Louvru s natáčením svého nového filmu. To řecký démon Yorgos Lanthimos zveřejnil zatím jen synopsi své plánované novinky „The Lobster“. Ta se má odehrávat v dystopické budoucnosti, v níž jsou lidé zajímáni a nuceni najít si do pětačtyřiceti dnů partnera k páření. Pokud se jim to nepodaří, jsou proměněni na zvíře dle svého výběru a vypuštěni do lesů. Meryl Streepová, Jude Law, Johnny Depp, Kate Mossová, Jeremy Irons, Tom Ford, Sean Penn a další účinkují v jediném klipu k nové skladbě Paula McCartneyho (YouTube).

Tom Hardy má v chystaném životopisném filmu „Rocketman“ ztvárnit Eltona Johna, pevně věříme, že bude zpívat hlasem Banea – třeba jako Cartman. „Ano,“ řekla už potřetí čerstvá snoubenka Kim Kardashianová, tentokrát Kanyemu Westovi. Knihománie si dala za cíl představit přes dvě desítky nových výrazných titulů domácího knižního trhu. Časopis Cinepur na serveru HitHit úspěšně vybral devětadevadesát tisíc korun na vydání dvou čísel, první z nich se věnuje vedle jiného Bollywoodu (III.). Bandzone a Supraphon spustili platformu prodejhudbu.cz, která má domácím kapelám nabídnout možnost nabízet svou tvorbu na velkých zahraničních serverech. To IsoHunt z donucení brány svého torrentového přístavu zavřel. Vyšlo nové číslo magazínu A2, tentokrát o československé literatuře. Ani výtečný brankář Matúš Kozáčik nemohl zabránit prohře Plzně v Mnichově. Nick Cave a The Bad Seeds vydají v prosinci koncertní album. Amanita Design zveřejnila první trailer k pozvolna chystané hře „Samorost 3“ (YouTube).

Zahrajte si několik Nobelových her. Udělovaly se Státní ceny za literaturu (básník Petr Hruška), překladatelské dílo (Vratislav Slezák za celoživotní dílo s přihlédnutím k překladům Hermanna Hesseho), přínos v oblasti divadla (mim Ctibor Turba), hudby (kritik Jiří Černý), výtvarno (Milan Grygar), architekturu (Rostislav Švácha), kinematografii (bývalý ředitel NFA Vladimír Opěla a režisér František Vláčil in memoriam). Jedna z inkarnací kapely Black Flag zveřejnila obálku své nové desky, kterou prozíravě nazvala „What the..?“. Clive Barker začal pracovat na remaku svého ikonického filmu „Hellraiser“, v hlavní roli se má vrátit Dough Bradley. Server Lidovky informoval, že „V těle Kvitové jsou bakterie.“ Zemřela Marcia Wallacová, hlas učitelky Krabappelové ze seriálu „Simpsonovi“. Metallica se těší, až v prosinci zahraje na Antarktidě. Rozhodli jsme se, že o prezidentu republiky budeme psát, jen pokud nebude mít mstivou náladu, bude hovořit slušně a bez průhledných vytáček plnit, co dříve řekl. Je tedy možné, že o něm v Samplech už neuslyšíte. Vše na konci týdne zastřela zpráva, že zemřel Lou Reed (IV.).