Samply minulého týdne: Ryan Giggs, Die Antwoord, Mušnula a YOB

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 19. do 25. května 2014.

Vedení fotbalového klubu Manchester United oznámilo, že mužstvo po světovém šampionátu převezme Louis van Gaal, a že po 963 zápasech ukončí aktivní kariéru legenda klubu Ryan Giggs. Kapela Prodavač utrousila informaci, že se chystá remixovat Houpací koně. The Knife zase jednou vybízeli k podivnému tanci. Vysoké Tatry se vyrovnávaly s následky vichřice (I.), která až příliš připomněla deset let starou kalamitu. Album Radiohead „OK Computer“ slavilo sedmnáctiny. Začalo natáčení nových „Hvězdných válek“, jemuž předcházely tuny spekulací o tunách čehokoliv. Behemoth zatkli v Rusku. The Stone Roses odmítli komentovat zvěsti o chystaném rozpadu. Pharrell ohlásil evropské turné a v jeho rámci i pražský koncert. Die Antwoord uvedli chystané album „Donker Mag“ klipem, jaký nemůže zůstat bez povšimnutí (YouTube).

Uplynulo pětadvacet let od smrti režiséra Pavla Juráčka, kterému komunistický režim znemožnil práci. Herečka Angela Bassettová, která dříve ztvárnila Tinu Turnerovou, se rozhodla režírovat životopis Whitney Houstonové. Davidu Ellefsonovi, baskytaristovi Megadeth, zemřel bratr a kapela zrušila část turné včetně českého koncertu. Miroslava Krobota nahradil na postu uměleckého šéfa Dejvického divadla Michal Vajdička. Státní fond kinematografie se rozhodl podat trestní oznámení na producenty prodražujícího se českého filmu „Poslední z Aporveru“. Sun Ra by slavil sté narozeniny. YOB potvrdili, že na podzim u Neurotu vydají nové album a tuhle na něj lákají. Never Sol a queer tanečníci z Mušnuly pustili do světa nové videoklipy (YouTube).

Server Novinky.cz vydal v neděli ráno článek s titulkem „Kdo dostane Zlatou palmu a kdo nic?“, ceny festivalu v Cannes byly v tu dobu již zhruba třináct hodiny rozdány. Zlatou palmu získal turecký film „Zimní spánek“ (II.), který redaktorka téhož média označila za „vleklý, nudný a pseudointelektuálně přemítavý“ a za film, který už v první hodině „spolehlivě uspí většinu těch, kdo neodešli“, a který na festivalu nebyl rozhodně přijat jednoznačně. Nejlepší herečkou se stala Julianne Mooreová, která tak doplnila dřívější ocenění z Benátek a Berlína. Během festivalu byl na paralelně probíhajícím filmovém trhu rovněž odklepnut dokumentární projekt na motivy slavného knižního rozhovoru režisérů Hitchcocka a Truffauta, financování dokumentu o Iggym Popovi, který natáčí Jim Jarmusch, a vyšly najevo rovněž plány Larse von Triera natočit akční film. Dvě minuty před koncem srovnal Real Madrid stav finále Ligy mistrů s městským rivalem Atléticem (III.), následně vsítil ještě tři branky a po deseti letech prestižní soutěž znovu vyhrál. K evropským volbám přišlo v České republice 18,2 procenta voličů a vyhráli je ANO a TOP 09. Jaromír Nohavica pomohl ODS k zisku dvou europoslanců a Jaromír Jágr odehrál dost možná poslední zápas za národní hokejové mužstvo. Brněnský klub Fléda vyhlásil sbírku na hajzly.