Samply minulého týdne: Rome, Behemoth a Willy Wonka

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi třetím a devátým říjnem 2011.

Snímek „George Harrison: Living in the Material World“ Martina Scorseseho si v Londýně odbyl světovou premiéru. V dubnu zavítají do Prahy Nightwish, chraň vás pánbů, abyste jeli. Nadějná česká industriální mlátička Gorgonea Prima přišla o Tyraela – neshodl se s kolegou Hogathem a proto z kapely odchází. Behemoth přišli s Luciferem. Terry Lee Hale, další slavná persona, co oslní Prahu. Přijedou i Kosheen a hlavně Rome, což nás čeká už tento týden. „Fifteen Years of Absolute Darkness“, tak se bude jmenovat album shrnující tvorbu Niklase Kvarfortha jako vokalisty (I.). Vyjde 7. prosince, další detaily vám poví sám hlavní aktér. Dimmu Borgir prozradili, že už mají materiál k novému albu naplánovanému ke dvacátému výročí založení kapely. Sólstafir přišli s předlouhou upoutávkou chystaného alba. Blíží se Český Slavík, tak nezapomeňte hlasovat, stojí to jen šest kaček. Anebo je můžete ušetřit a třeba poslat Státní opeře Praha, která potřebuje 480 milionů na rekonstrukci, přičemž je jisté, že tolik nedostane. Za chvíli u Spinefarm Records vyjde „Kosmonument“ (II.). A my už se nemůžeme dočkat, zvlášť, když slyšíme skladbu „Kommetta“.

Lamb of God se příští rok během turné chystají natáčet dokument o svých fanoušcích. V Cardiffu se uskutečnil koncert k uctění památky Michaela Jacksona. Přišlo 50 tisíc lidí, nepřišli Kiss, i když měli, basák Gene Simmons se totiž nechal slyšet, že Jackson zneužíval děti. Motörhead přijdou s koncertním DVD, Gorillaz (III.) s výběrovou deskou nazvanou „The Singles Collection: 2001-2011“. Coldplay zahrají na konci října v Madridu, záznam bude živě přenášen na YouTube, o režii se postará Anton Corbijn. Ani metaloví a rockoví umělci neopomněli vyjádřit smutek nad smrtí Stevea Jobse: vokalista Gwar ji má za zástěrku související s odhalením nového iPhonu, Sebastian Bach Jobsovi poděkoval za možnost nacpat celou svoji kolekci CD do kapes, což učinilo mnohem zábavnější cestování letadlem, Steve Isaacs napsal, že jsme byli šťastni za to žít ve stejné době jako Willy Wonka skutečného světa, a vydavatelství Profound Lore jej označilo za vizionáře vynaleznuvšího přístroj, co se obejde bez antiviru, a co udělal bezpečnější sledování internetového porna.