Samply minulého týdne: Pussy Riot, Troška a Svěrkoš

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 17. do 23. února 2014.

„Cesta k vlastní duchovní a artistické dokonalosti je ta největší cena jakožto první krok dlouhého procesu iniciace a vyšší realizace,“ odpověděl zástupce blackmetalových artistů Inferno na otázku, zda ho zajímá úspěch v žánrových cenách Anděl. Kanadský hudebník Devin Townsend vypsal na portálu Pledgemusic sbírku na desku nového projektu Casualties of Cool a během víkendu o 155% překročil žádanou částku. Leden 2015 byl oznámen coby termín, kdy vstoupí do kin adaptace „The Man from U.N.C.L.E.“, kterou měl původně režírovat Steven Soderbergh, ale nakonec vzniká pod vedením Guye Ritchieho. Los rozhodnul o tom, že čeští fotbaloví reprezentanti se pod vedením Pavla Vrby poperou o EURO mimo jiné s Nizozemci, Turky a Islanďany.

CITÁT TÝDNE
„Podle staré japonské legendy žijí králíci, jací jsou na mém starém kostýmu, který má Kate na sobě, na měsíci. Kate je z Venuše a já z Marsu. Což je fajn. Mám velkou radost, že jsem dostal Brit Award pro nejlepšího muže. Krásný konec dne. Moc, moc děkuji. A Skotsko, zůstaň s námi!“
vzkaz Davida Bowieho, vítěze Brit Award, který na ceremoniálu četla Kate Mossová

Lady Gaga prý na natáčení videoklipu pokousal outloň váhavý, čímž definitivně proslavil tento druh poloopic. Média přinesla zprávu o americkém pastorovi, který šířil víru, že hadí jed zabíjí jen bezvěrce, a zemřel po kousnutí zmijí a následném odmítnutí lékařské péče. Pořadatelé festivalu v Trutnově oznámili, že letos přivítají Patti Smith. Kurt Cobain zaplakal nad sochou, která mu byla odhalena v jeho rodišti. (I.) Britský list The Telegraph rozebral proměnu fotbalového sudího Howarda Webba poté, co pískal před čtyřmi lety finále Mistrovství světa. Morgue Son doprovodili svou skladbu „Sunset, Solitude, Sunrise“ koncertním videoklipem. Natáčení nové epizody „Hvězdných válek“ má začít už v květnu, o hereckém obsazení se toho ale příliš neví – poslední spekulací je casting irského herce Jacka Reynora. Mayhem po sedmi letech ožili a za jekotu Attily Csihara ohlašují novou skladbou EP, které vyjde v dubnu. Deník Blesk přinesl zprávu o tom, že se na recepci u příležitosti premiéry filmu „Babovřesky 2“ pojídala cukrářská miniatura obce, která dala filmu Zdeňka Trošky jméno. Věříme, že příští zpráva bude o tom, kterak předešlé souvětí předčilo svou spletitostí zmíněný film. Gambrinus Liga se rozhodla od jara sledovat hráčské statistiky jako počty úspěšných přihrávek anebo naběhané kilometry. Pussy Riot sestříhaly nový videoklip ze svého punkového happeningu v Soči (YouTube).

Ve věku 61 let zemřel jeden ze zakládajících členů kapely DEVO Bob Casale (II.). Bret Easton Ellis potvrdil, že napsal pro Kanyeho Westa scénář k filmu inspirovaného albem „Yeezus“. Server Novinky informoval, že „desetiletý chlapec, který se vydával za trpaslíka, si znovu vyjel autem.“ Začalo hlasování o nejpodivnější název knihy, naši pozornost si získaly inspirativní publikace „Jak kadit na schůzce“ a „Jak se modlit, když jste nasraní na boha“. Label Ipecac oznámil, že na konci dubna vydá remasterovanou verzi alba „Panopticon“ od Isis. To Southern Lord vydá na dvou vinylech tvorbu texaských punk hardcoristů Offenders, kteří vznikli v roce 1978 v Killeenu. Předkapelou na nadcházejícím koncertě Forest Swords se stali Les Homosexuels, kterým má na jaře vyjít debutová deska. Fanoušky dvanáctipalcových vinylů vyděsila zpráva o tom, že IKEA stahuje z výrobních linek knihovny Expedit, které se svými proporcemi ideálně hodí ke skladování LP desek. Se skříněmi se jejich majitelé loučili i na speciálně zřízené stránce (III.). A ještě jednou Zdeněk Troška: v rozhovoru pro ČRo Regina se vyznal, že dnešní film už je jen komerce, ne umění, a on že točí taky komerci, protože to americké filmy tak určily.

Václav Svěrkoš vsítil v utkání Baníku Ostrava proti Plzni svou první soutěžní branku od 21. října 2011, ještě předtím nebyl domácím uznán regulérní gól a Plzeň vyhrála 2:1. Veřejnost sledovala napjaté dění na Ukrajině, které se od krvavých bojů v ulicích Kyjeva překlenulo až v pád Viktora Janukovyče a nechtěný den otevřených dveří v jeho velkopanské rezidenci. Nový ministr dopravy z hnutí ANO umožnil likvidaci architektonicky jedinečného železničního nádraží v Havířově. „Já myslím, že ti Lvi žádná změna, ne? Zase se baví jenom Vachler,“ tweetoval Jan Vedral z MF Dnes u příležitosti přímého přenosu z udílení cen Český lev, které letos organizovali noví pořadatelé, a které završilo nevýrazný rok v českých kinech triumfem původně televizní série „Hořící keř“, jejíž scenárista Štěpán Hulík (IV.) se krátce předtím v online rozhovoru časopisu Respekt vyznal, že nesnáší seriál „Vyprávěj“. Společensky záslužný, ale filmařsky nemožný snímek „Šmejdi“ se stal dokumentem roku. Navzdory tomu, že podle Olympijské charty by medailové žebříčky zemí neměly existovat, slavilo Rusko prvenství v počtu medailí na olympiádě v Soči, která v neděli skončila.