Samply minulého týdne: Psychofagist, OSA, Pavel Vrba a Bohemia

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 2. do 8. prosince 2013.

Novou baskytaristkou Pixies se stala Paz Lenchatinová, která už dříve hrála s A Perfect Circle nebo Zwan. V Brně po dvou letech schválili návrh, aby se dosud bezejmenná ulice za divadlem Husa na provázku jmenovala Ulička Václava Havla. Stále aktivní portugalský filmový režisér Manoel de Oliveira oslavil sto páté narozeniny. Po patnácti letech existence se rozpadli italští jazzgrindeři Psychofagist. To italské duo Father Murphy (I.) ohlásilo na leden nové EP a jeho vousatá část dělala řidiče a manažera turné Jarboe, která v pátek 13. hrála v Praze. Tak nakonec Ben Whishaw bude v chystaném životopisném filmu Freddiem Mercurym. Třicet let po jeho nahrání a deset let po zpěvákově smrti vyjde album Johnnyho Cashe „Out Among the Stars“. Barack Obama si na tryzně za Nelsona Mandelu potřásl rukou s Raúlem Castrem.

CITÁT TÝDNE
„Dlouho to vypadalo, že Burian je typickým představitelem sebemrskačského Čecha, který hrozí emigrací po každých volbách, ale nikdy neodejde, protože pořád sakra nepřichází ta správná nabídka ze zahraničí. Své národní prozření prý Burian zažil na lidových hodech v jedné jihomoravské vesničce.“
Karel Veselý ve článku o projektu Bohemia pro portál A2larm

Johna Cleese, Terryho Gilliama, Michaela Palina a Robina Williamse, jejichž hlasy uslyšíme ve filmu „Absolutely Anything“, který režíruje Terry Jones, doplnil komik Simon Pegg. Producenti oznámili, že snímek „Dědictví aneb Kurvaseneříká“ zamíří do českých kin 6. února 2014. Arsenal prohrál v Neapoli a postoupil do vyřazovací fáze Ligy mistrů, v sobotu pak týden završil šestigólovým přídělem od Manchesteru City. To fotbalisté Viktorie Plzeň se rozloučili s trenérem Pavlem Vrbou vítězstvím nad CSKA Moskva, když jim gól z 90. minuty zajistil postup do vyřazovací fáze Evropské ligy. Pavel Vrba se dva dny poté na tiskové konferenci představil coby trenér reprezentačního týmu. Na festival Colours of Ostrava přijede Robert Plant. British Medical Journal se věnoval konzumaci alkoholu Jamese Bonda (II.). Polská režisérka Agnieszka Hollandová bude pro NBC natáčet sérii dle románu „Rosemary má děťátko“. Morrissey hrál na koncertě pro držitele Nobelovy ceny míru v pyžamových kalhotách (YouTube).

Byly vyhlášeny nominace na třetí ročník Ceny Apollo a kapela Houpací koně, jejíž album „Everest“ se dostalo mezi sedmičku nominovaných desek, se vymezila vůči partnerské organizaci OSA. Zástupce tohoto spolčení buzerujícího malé kluby a promotéry se poté vyjádřil, že dělají „co je v našich silách, abychom nekomerčním projektům pomohli.“ Cruadalach na Startovači dokazovali, že i česká metalová kapela může obstojně vybírat na crowdfundingovém portálu. Byla pokřtěna publikace „Kmeny 0“ a někteří z jejích autorů hovořili na ČT art. Uplynulo dvacet let od premiéry legendárního unplugged koncertu Nirvany na MTV (III.). Damon Albarn oznámil, že příští rok vydá sólový debut, a pořadatelé Zlatých glóbů vyhlásili nominace. Našly se „Insomnia Is Good for You“ a „Dearth of a Salesman“ – dva ztracené krátké filmy s Peterem Sellersem. The Dead Weather zveřejnili novou skladbu „Open Up (That's Enough)“ (YouTube).

Antarktida zažila velký týden – naměřili tam teplotní rekord minus 93,2 stupně a hrála tam Metallica. Knihou roku se v tradiční anketě Lidových novin stala básnická sbírka Bohdana Chlíbce „Zimní dvůr“ (IV.). Režisér Ari Folman zveřejnil, že deníky Anny Frankové promění v animovaný film. Zemřel fotbalový novinář František Steiner. Rufus Wainwright vybral osmnáct skladeb a napřesrok je vydá na best of kompilaci. Světlo světa by mělo spatřit i čtvrté pokračování filmu „Policajt v Beverly Hills“, navíc v režii Bretta Ratnera. Zemřel Peter O'Toole. Z Masarykova nádraží ve Znojmě zmizela adventní ohrádka se zvířátky, v noci na středu se tam totiž muž pokusil znásilnit ovci. Neklamné to znamení, že se blíží Štědrý den.