Samply minulého týdne: Přísloví, sbírky, hadi a štíři

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 18. do 24. dubna 2016.

„Kdo seje vítr, sklízí bouři.“ ČSSD, která se dokázala povznést nad své sociální i demokratické kořeny, se naskytla příležitost obnovit stará pouta k chudým a znevýhodněným. Poté, co strana někdejšímu právníkovi Zdeňku Altnerovi odmítla zaplatit lichvářskými úroky nastavený dluh 337 milionů korun za právní služby, na ni Altner podal exekuční návrh. Uvidíme, jak se ČSSD popasuje s exekutorskou mafií, o jejíž rozvoj se sama před bezmála dvaceti lety lvím dílem zasloužila.

Jiné přísloví, „pro dobrotu na žebrotu“, získalo v případě Evy Zahradníčkové pomáhající válečným uprchlíkům z Blízkého Východu nový rozměr. Poté, co byl její přítel pobodán dvěma útočníky, brněnský Orgán sociálněprávní ochrany dětí (OSPOD) prošetřoval, zda pro samou dobročinnost Zahradníčková nezanedbává výchovu svých dětí. Případem se už zabývalo Ministerstvo práce a sociálních věcí a celou záležitost uzavřelo s tím, že úřad konal na základě anonymního udání a že děti nestrádají. Je to v rozporu s tvrzením Zahradníčkové, že dotyčná úřednice OSPOD dle svých vlastních slov jednala z vlastní vůle. Zodpovídat se za svůj občanský postoj prý musí před tamním zastupitelstvem také táborská místostarostka Michaela Petrová. Protiprávně ji k tomu nutí ministerstvo vnitra. Ženám naopak pomoci se rozhodl Zdeněk Macura. Prokázal jim však jen medvědí službu. Jím rozdávaný seznam otázek „Jak poznat týrání“ sestavený prý „na základě poslouchání mnoha případů domácího násilí“ se spíš než součástí prevence stane humoristickou literaturou. Jak byste na pátou otázku „Držel vám někdy partner pistoli u hlavy?“ odpověděli vy?

Nový rozměr by mohly získat také pravomoci Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Ministrem vnitra podaný návrh zákona by totiž „umožnil ÚZSI provádět zpravodajskou činnost na území České republiky, ale pouze tehdy, pokud tato činnost souvisí s plněním úkolů v zahraničí.“ Jak se k tomuto zásahu do svých pravomocí staví BIS, netřeba domýšlet. Ukázalo se, že dva týdny starý případ, kdy bylo v Pardubicích neonacisty zhanobeno Rodinné centrum Kašpárek, byl pouhou předehrou. Řádění bílé pýchy neušlo tentokrát několik pražských kaváren a obchod spodním prádlem spadající do Hate Free Zóny (I.). Posledně jmenovaný subjekt už Hate Free Zónu opustil. Nečinnost policie a armády rozmístěné zhusta v pražských ulicích je v této souvislostí spíš zneklidňující.

CITÁT TÝDNE
„Vzhledem k okolnostem jsme se rozhodli z projektu Hate Free Culture odstoupit. Nikdy jsme se nechtěli dostat do střetu politických i nepolitických zájmů, pouze jsme chtěli dát vědět, že usilujeme o to, aby naše obchody byly místem, kde bude na každého nahlíženo stejně a kde se budou lidé cítit dobře.“
z prohlášení sítě maloobchodů Správná podprsenka

Nevyznamenali se ani novodobí ruští černosotněnci, kteří v Moskvě napadli rakouskou blackdeathovou kapelu Belphegor (YouTube). O poznání radostnější a nečekanější novinkou z metalového světa bylo nové video Gojiry.

Ponořit se do vršících se společenských neduhů se na svém novém albu rozhodla PJ Harvey. Vyšel i třetí díl hry „Dark Souls“. Pro našince je zajímavé, že vývojáři jednu z postav, vzbouřivší se vůči mocným a uvrženou za to do vězení, pojmenovali rytíř Havel Skála (II.). Potěšila také NASA, která v odezvě na ustavičně omílané konspirační teorie o fingovaném přistání na Měsíci zveřejnila přibližně 10 000 snímků z misí Apollo. (III.) O své sbírky map se s internetem podělil též sběratel David Rumsey. Je jich kolem 67 000 a jsou mezi nimi takové vzácnosti jako barevný letecký pohled na New York kolem roku 1900.

Naopak budoucnosti vstříc mohli hledět Londýňané při pozorování letu holubů. Někteří z nich totiž nesou GPS senzory pro měření kvality ovzduší. Průběžné výsledky tyto živé sondy samozřejmě pravidelně „cvrlikají“ (IV.). Zkrátka nepřišli ani pražští uživatelé Twitteru, kteří díky webu Pražské náplavky mohou sledovat tamní aktuální dění. Jít s dobou za každou cenu zase odmítlo uznávané punkové vydavatelství Ebullition Records. Iniciativou Scene Support vyhlásilo válku pochybné asfaltové slavnosti Record Store Day, cíleně ničící drobné vydavatele gramofonových desek. Úsměvná byla rovněž pár dní před svátkem sv. Jiří zveřejněná zpráva z pákistánské provincie Chajbar Paštúnchwá, kde tamní úřady svádějí marný boj s údajně nebezpečným a zdravotně závadným kouřením sušených škorpiónů. Britská královna Alžběta II. oslavila 90. narozeniny a uplynulo čtyři sta let od smrti Williama Shakespeara. Aby těch významných výročí nebylo málo, tento týden se k Shakespearovi přidali ještě v 57 letech Prince a v 93 letech režisér prvních bondovek Guy Hamilton.