Samply minulého týdne: Pobřežní hlídka, IKEA a Ribbentrop

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi třináctým a devatenáctým srpnem 2012.

Minulých sedm dnů bylo smutných. V jednom týdnu sledovalo úvodní díl pořadu X Factor 2012 téměř deset milionů lidí, zatímco Tony Scott, mimo jiné režisér filmů „Nepřítel státu“, „Spy Game“ a „Poslední skaut“, spáchal v Los Angeles sebevraždu. Zemřeli též Scott McKenzie, interpret známého hitu „San Francisco“, Carlo Rambaldi, tvůrce speciálních efektů ve snímku „E.T. – Mimozemšťan”, Harry Harrison, slavný americký autor sci-fi románů, a Charles Ball, jedna z důležitých postav newyorského a potažmo i světového undergroundu, spoluzakladatel Ork Records a zakladatel labelu Lust/Unlust, díky kterému spatřily světlo světa legendy No Wave scény – DNA and Robin Crutchfield’s Dark Day. Mayhem pracují na novém materiálu. Marilyn Manson se po losangelském letišti pohyboval kvůli bulvárním fotografům s nápisem „fuck you“ na obličeji (I.). Ti by snímky s jeho takto upraveným obličejem mohli jen těžko prodávat. Ukrajinský web Rodina pod ochranou Bohorodičky vydal brožurku varující před kreslenými seriály typu SpongeBob (veselá houba s kravatou - II.), které prý rozbíjí tradiční model rodiny propagací homosexuality a narkomanie. Khonsu nehrají ten svůj blackened industrial zrovna blbě. Ochutnávejte z jejich alba „Anomalia“, které vyjde 28. srpna. (YouTube)

David Cronenberg prohlásil, že filmy Christophera Nolana o Batmanovi jsou nudné. Česká filharmonie si zaplatila výzkum, z něhož vyplývá, že Češi jsou pozéři. Sedmdesát procent z nich považuje klasickou hudbu za důležitou součást kultury, nicméně celá polovina z nich nikdy na žádném koncertě klasické hudby nebyla. Paul Thomas Anderson chystá film o vzniku scientologické církve. Celosvětový prodej fyzických hudebních nosičů klesá, na významu nabývá placený streaming. Festival taneční hudby Mácháč bude muset ztlumovat, místním vadí kravál. Nergal je jedním z lidí, o kterých se dá psát pořád. Tentokrát zaujal zprávou, že bude obsazen coby Joachim von Ribbentrop, ministr zahraničí Třetí říše, v komedii „AmbaSSada“ režiséra Juliusze Machulského. Lady Gaga se na chvíli ocitla v kůži lidí, kteří pobrali trochu vkusu – během svého koncertu v Bukurešti se poblila. Netradiční pohled se naskytl čtenářům Mladé fronty a Lidových novin. Celou titulní stranu čtvrtečního vydání obou těchto deníků opanovala reklama – kompletně bílá stránka, pouze s textem „Dnes nic nového. Kromě katalogu IKEA“. Uvidíme, jestli vznikne trend, a čtenáři si v duchu tohoto řetězce budou muset noviny sami tisknout. V Turecku se přihodilo něco, co je hodno seriálu South Park, který 13. srpna oslavil patnáct let od vysílání první epizody: Donna D'Errico (III.), herečka známá z Pobřežní hlídky a exmanželka basáka Mötley Crüe Nikkiho Sixxe, utrpěla řezné rány v obličeji, když tam po kopcích hledala Noemovu archu.