Samply minulého týdne: PJ Harvey, stream od hrobu a Fargo

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 5. a 11. srpnem 2013.

Bohuslava Sobotku převálcoval Zemák. Adam Yauch by slavil devětačtyřicetiny, Andy Warhol pětaosmdesátiny a při té příležitosti byl na internetu online stream od jeho hrobu. Uplynulo sedmačtyřicet let od vydání alba „Revolver“ od The Beatles. Ve Slavkově hráli Deep Purple, původní termín koncertu vzala bouřka. Radiožurnálu přibylo sto tisíc posluchačů. První žena, která zdolala Mount Everest, vylezla na Sněžku. PJ Harvey zveřejnila po dvou letech první nový materiál. Protest song „Shaker Aamer“ nese jméno britského občana vězněného na Guantánamu.

CITÁT TÝDNE
Pokud mě nesledujete na Twitteru, zamíříte do pekla. Pokud mě sledujete na Twitteru, zamíříte do pekla ... první třídou.
Bůh na své sociální síti

Proběhl festival Brutal Assault, kde Clawfinger oznámili, že právě odehráli poslední koncert. V Praze se zpožděním zahrál Roger Waters. Na Náplavce se vybralo pětatřicet tisíc na pomoc ostravskému Přednádraží (I.). Společnost O2 nabídla svým zákazníkům slevu na oblečení od značky houfně nošené neonacisty a po několika hodinách nabídku stáhla. Prý chyba. Vyšlo nové číslo časopisu Cinepur, které se obšírně věnuje tvorbě Paula Verhoevena (II.). „Fargo“ se dočká televizní podoby, desetidílnou sérii budou režírovat bratři Coenové, hrát bude Billy Bob Thornton. Režisérem páté „Mission: Impossible“ bude Christopher McQuarrie. Americký distributor „Snowpiercera“ od Bong Joon-hoa by temný film rád zkrátil o dvacet minut. Maďarsko bude na Oscarech zastupovat vítězný film z Karlových Varů. V Itálii našli filmové úryvky, které Orson Welles natočil tři roky před „Občanem Kanem“. Hudbu k novému filmu Spika Jonzeho složí Arcade Fire a aktuální trailer potvrzuje, že zamilovat se do operačního systému není vůbec nemožné – zvlášť pokud má hlas Scarlett Johanssonové (YouTube).

Ozzy Osbourne tvrdí, že bubeník Bill Ward s Black Sabbath nespolupracuje kvůli nadváze, která způsobila obavy o jeho zdraví při zátěži, jakou představuje turné i nahrávání. Fanoušci Sigur Rós mohou svými fotografiemi z Instagramu přispět do nového klipu kapely (III.). Na Open Air Festival do Panenského Týnce přijela třetina očekávaných návštěvníků, prý kvůli počasí. Chtěli bychom věřit, že to bylo kvůli lineupu. Mladí Rakušané se prý houfně dávají na studium severských jazyků – může za to obliba tamních metalových kapel, které však zpívají povážlivě často … anglicky. Steven Tyler z Aerosmith se vyznal, že hit „Walk This Way“ složili, zatímco čekali na poslíčka s kokainem. Zemřeli režisér a inspirující kverulant Jiří Krejčík a herečka Karen Blacková (IV.), která proslula nejen rolemi v „Bezstarostné jízdě“ a posledním filmu Alfreda Hitchcocka. To v novém filmu Paula Thomase Andersona by se měla objevit zpěvačka Joanna Newsom.

fotografie Benefit: Daniela Neumanová