Samply minulého týdne: Pitt, Pitaš, Panda Bear a Schwarzprior

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 20. do 26. října 2014.

Ministerstvo kultury neprohlásilo vlakové nádraží v Havířově kulturní památkou a jedinečnou stavbu tak odsoudilo k zániku. Billy Corgan ohlásil vydání nových desek a nový bubeník kapely Tommy Lee je označil za to nejlepší, co kdy Smashing Pumpkins nahráli. Plzeňská kapela Positive Mind zrušila koncert v pražském klubu Kain poté, co vyšlo najevo, že pod stejnou střechou vystupoval i xenofobním náladám na ruku jdoucí Ortel. Předseda české vlády Bohuslav Sobotka navštívil Světovou výstavu koček a předal pohár nejstarší kočce (I.). V rozhovoru pro časopis Esquire vyzval Ozzy Osbourne původního bubeníka Black Sabbath Billa Warda, aby se přidal ke kapele a pomohl jí nahrát zřejmě úplně poslední desku.

CITÁT TÝDNE
„Vážení příznivci kulturních akcí v Šonově u Broumova pořádaných O.s. Music & Theatre S. G. Pitaš, dovolte mi, abych vám sdělil, že výše jmenované sdružení končí svoji činnost […] Taktéž svůj provoz ukončí i hospoda U Pitašů. Oba tyto subjekty končí proto, že jednání představitelů obce se neslučuje se slušným jednáním a zdravým rozumem.
Obecní úřad v Šonově, jako jediný z okolních obcí, likviduje jediný spolek, který skutečně vyvíjel kulturní činnost celoročně, různými nehoráznými poplatky. O.s. zkrátka na tyto poplatky nemá. Hostinskou činnost končím z těchto důvodů. K 31. 12. 2014 mi končí nájemní smlouva (nemyslím si ale, že jsou nějací zájemci), ale hlavní důvod je ten, že OÚ v Šonově toleruje - provozuje v obecním domě ilegální hospodu zastupitele Jaroslava Grusmana, který nemá ani živnostenský list a právo prodávat alkohol. Je prost všech povinností, jako je platit daně, zdravotní a soc. pojištění.
Obecní úřad svým mafiánským přístupem umožnil to, že v obci prosperují odstrašující neoficiální provozovny, z kterých nemá ani korunu příjmu a usiloval o to zlikvidovat jedinou provozovnu Hospodu U Pitašů, z které měl pravidelný příjem (za 10 let jsem nedlužil na nájmu ani korunu).“

Standa G. Pitaš, Šonov u Broumova

Médii se šířila zdrcující zpráva, že se na Skrillexově chicagském koncertě braly drogy. V Praze hráli 165 minut Swans a 25 minut Pharmakon, první jmenovaní téhož dne ohlásili EP „Oxygen“. Na letišti v Moskvě zahynul při srážce svého letadla se sněžným pluhem ředitel firmy Total. Faith No More sdíleli obrázky z nahrávacího studia (II.). Přehlídka animovaného filmu Olomouc zveřejnila, že se letos v prosinci bude věnovat prakticky neznámé kolumbijské scéně. Zatímco v Praze před poloprázdnou halou koncertovala Kylie Minogue, mohli jsme naslouchat zvukům vesmíru (Soundcloud).

Začal festival dokumentárních filmů v Jihlavě a chystala se reklamní kampaň na podporu domácích potravin, jejíž tváří se stal ministr zemědělství. Pallbearer hráli první ze dvou vyprodaných koncertů v newyorském baru St. Vitus. Mucha doprovodila obrázky své sdělení, že „Chlapi sú kokoti“ a sbírala finance na druhou desku. Vyšlo najevo, že do Ostravy přijedou koncertovat Orphaned Land. Očekávané federální derby mezi Slovanem Bratislava a Spartou Praha skončilo fiaskem. Panda Bear, jinak člen Animal Collective, ohlásil na leden album „Panda Bear Meets the Grim Reaper“ a zveřejnil první skladbu z něj (YouTube).

Ulver se rozhodli vydat reedici desek, ke kterým se jinak příliš nehlásí (III.). Pořadatelé bratislavského festivalu NEXT potvrdili účast KTL na letošním ročníku. Hostem mezi dvěma přesličkami byl Bradley Pitts. Na titul ze Stockholmu navázal tenista Tomáš Berdych prohrou v prvním kole turnaje ve Valencii. Uplynulo deset let od úmrtí Johna Peela. Co by to bylo za týden bez rozpadu nějaké kapely: tentokrát ohlásili konec Beady Eye, toliko známí jako pohrobci Oasis. Po pětadvaceti letech na scéně skončili též Orbital. Schwarzprior debutovali (IV.) a neděle byla o hodinu delší.