Samply minulého týdne: Peter Strickland, Segway a Zu

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 13. do 19. října 2014.

Hrabáč kapský narozený před týdnem v ZOO Praha nepřežil ani týden, jak se to mláďatům tohoto druhu často stává. Pořadatelé ohlásili pražský koncert Zu – proběhne 29. listopadu. Ministr financí Bureš, jemuž s koncem týdne na narozeninách zahrála kapela Kryštof, donesl na dosluhujícího primátora Prahy Hudečka, že ten toužil po kandidatuře za hnutí ANO. Moderátorem oscarového ceremoniálu se stal Neil Patrick Harris. Koncertní film „Björk: Biophilia Live“ se hrál také v českých kinech a Peter Strickland, jeden z jeho režisérů, oznámil, že pracuje na rozhlasové hře. V české fotbalové lize znovu nastoupil Milan Baroš (I.). V Praze začali vyklízet neúspěšný obchodní dům s lahůdkami Julius Meinl, který vedle vybraných pochoutek nabízel i sortiment známý ze supermarketů, ovšem za násobně vyšší ceny. Festival Brutal Assault oznámil další kapely ročníku 2015, mezi nimi Agalloch a Excrementory Grindfuckers.

Podstatná část české veřejnosti blekotala cosi o zbytečnosti Senátu, jiní volili Václava Hampla nebo Čubu. Little Annie zahájila sbírku na své další album. V Praze hráli Steve Reich anebo The Antlers, v Mutišově Pontiak a v Kazachstánu česká fotbalová reprezentace, která z prvních třech utkání získala maximální počet bodů. Eminem se podělil o přebal alba „Shady XV“ (II.). Tenista Tomáš Berdych získal ve Stockholmu desátý titul v kariéře. Pearl Jam představili novou skladbu „Moline“. Při nehodě na k-popovém koncertě zahynulo v Jižní Koreji šestnáct lidí. Giant Squid sdíleli novou skladbu z desky, která má vyjít koncem měsíce. Japonští lomozníci Bo Ningen zveřejnili klip ke skladbě s hostující zpěvačkou Savages (YouTube).

Šéfredaktor slovenského deníku Sme Matúš Kostolný a jeho čtyři zástupci podali výpověď poté, co se deník dostal do vlastnictví investiční skupiny Penta. V českém parlamentu se řešila novela, která by dostala z chodníků samochodky Segway. Režisér Steve McQueen se s televizním kanálem HBO rozhodl na realizaci seriálu „Codes of Conduct“. Výtvarník Karel Malich slavil devadesátiny (III.). V Kalifornii se ke svému majiteli vrátil šedý papoušek Nigel, který mu uletěl v roce 2010 – za čtyři roky potulek po neznámých místech se naučil španělsky. Muse hlásili, že dokončili první studiové sezení k nové desce. Herec Brady Corbet do svého režijního debutu „The Childhood of a Leader“ nalákal Roberta Pattinsona, Stacy Martinovou i Tima Rotha, ku tvorbě soundtracku pak Scotta Walkera. V očekávání jsme vyhlíželi koncert Swans.