Samply minulého týdne: Pavel Bém, onanie a Slayer

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 27. květnem a 2. červnem 2013.

Nine Inch Nails se zařadili mezi kapely, jimž není radno věřit záměr skončit. Letos vyjedou na turné, které má následovat i deska. Ta vyjde u Columbie, upřesnil Trent „už nikdy nebudu vydávat u velkého labelu“ Reznor. Columbia se nechala vidět, když vyslala své svěřence Daft Punk na Velkou cenu Monaka (I.). Hanson, kteří nechtějí být kapelou jednoho hitu, po dvou letech plánování uvedli na trh pivo prozřetelně pojmenované „MmmHops“. Tomáš Vorel dokončil natáčení filmu „Vejška“, Robert Sedláček započal natáčení druhého dílu „Dědictví“ (II.). Paul Bostaph se stal (staro)novým bubeníkem Slayer, kteří se tak rozloučili s Davem Lombardem. Tedy dobrá zpráva pro fanoušky Philm. Herec Sir Christopher Lee vydal za povyku metalových fanoušků desku „Charlemagne: The Omens of Death“. Red Hot Chili Peppers prý začnou v září pracovat na nové desce. TEEN natočili s umělkyní Meghou Barnabasovou klip k titulní skladbě EP „Carolina“.

CITÁT TÝDNE
„Takové slovo ‚sranda‘ bylo ještě někdy před padesáti lety považováno za velmi neslušné, neboť jeho základem je slovo označující akt vylučování. Dnes už to nikoho ani nenapadne.“
Karel Oliva, ředitel Ústavu pro jazyk český v rozhovoru pro Týden

Po hokejistech se staly mistry první ligy i plzeňští fotbalisté a někteří sparťanští hráči se domnívali, že na tom má větší zásluhu nafilmovaná penalta Davida Limberského, než třeba jejich vlastní domácí remíza s Jihlavou. Na první ligu se v Ďolíčku začali těšit fotbalisté Bohemians 1905, které navzdory dvoubrankovému vedení díky třem gólům ve třech minutách porazili jmenovci ze Střížkova. V Londýně vznikla nová znělka Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V Nashvillu bylo otevřeno muzeum Johnnyho Cashe (III.). Poté, co některé čtenáře podráždila recenze debutu kapely ██████, kteří hrávají mimo jiné na akcích sympatizujících s hnutím GNWP, vydal hudební server Mortem prohlášení, že se ve svých recenzích věnuje hudbě, ne čemukoliv jinému, a proto může mazat příspěvky v diskuzích, které se hudby netýkají. Postpunková formace Girls Against Boys slaví pětadvacet let, promotéři Scrape Sound oslavili o pět let méně – kromě Mudhoney jim k tomu zahráli Gnu (YouTube).

Pavel Bém na svém blogu napsal, že by rád zakázal chybné – a tedy škodlivé – užívání slova „kmotr“. Komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo mu dává zapravdu. „Kmotr je zločinec svým způsobem vznešený a uměřený. Má snad někdo pocit, že je takový Ivo Rittig v něčem podobný – s výjimkou kilogramů – impozantnímu Marlonu Brandovi? Nebo Patrik Oulický, nejzpocenější býčí šíje na sever od Pařížské ulice?“ „Kapela v duchu Hole hledá basačku ve stylu Melissy Auf der Maur,“ inzerovala Courtney Love na internetu a ozval se jí jeden zájemce. Tomáš Klus přijde odchodem Sony Music z českého (a maďarského) trhu o svého vydavatele. Dá si taky inzerát? Česká média informovala o první chystané dražbě tweetu, kterou inicioval v rámci programu Cen Jindřicha Chalupeckého Richard Nikl. Jak to dopadlo, už jsme se ovšem nedozvěděli. Lou Reed přiznal, že prodělal transplantaci jater. V Manchesteru měl premiéru dokument režiséra Shana Meadowse o comebacku britské rockové kapely The Stone Roses (IV.). „Za nejzávažnější pochybení lze považovat zveřejňování vlastní masturbace, vyzývání ke zveřejnění masturbace, výzvu k celostátní masturbaci a soutěži v ní,“ napsala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, když se jala kárat pořad „Dámská jízda“ na Frekvenci 1. Rádio Wave vysílalo z Berlína. Traxman remixoval pro Animal Collective skladbu „Monkey Riches“.