Samply minulého týdne: ošklivý taxík, Junius a žirafy

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 6. do 12. ledna 2014.

Pražská Lucerna otevřela nový kinosál, který kdysi sloužil jako soukromá projekční místnost Miloše Havla. Server Týden přinesl zprávu o zlodějce, která lákala muže na sex a jednomu z nich místo soulože ukradla psa. Zemřel hokejový obránce Karel Gut. Pořadatelé festivalu v Cannes oznámili, že jeho porotě bude letos předsedat novozélandská režisérka Jane Campionová. Josh Homme se vyznal, že Queens of the Stone Age mají dost skladeb na to, aby letos vydali nové album. Objevily se fotografie nástupce ikonických londýnských taxíků a nikdo nevěřil svým očím (I.). Atmosféričtí rockeři Junius se po třech letech připomněli novou a opět emocionálně vyšponovanou hudbou – na skladbu „Forgiving the Cleansing Meteor“ by mělo navázat EP.

Liza Minnelliová slíbila Matthewovi McConaugheymu svého Oscara, pokud ho herec za ztvárnění role ve filmu „Klub poslední naděje“ sám nevyhraje. Galerie hlavního města Prahy zveřejnila plán na retrospektivu díla režiséra a výtvarníka Tima Burtona, který by ji měl v březnu osobně zahájit. DVA oznámili, že zahrají na festivalu South by Southwest. Německá kancléřka Angela Merkelová při běžkování upadla, bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda upadl při jiné příležitosti a přiznal: „Pil jsem koňak.“ Americkému režisérovi Michaelu Bayovi nefungovalo při prezentaci první ohýbací televize čtecí zařízení a on s omluvou a ostudou utekl do zákulisí. Internet bavil též slovinský myslitel Slavoj Žižek vykládající politicky nekorektní vtipy (YouTube).

Karel Brückner bude jako konzultant pomáhat reprezentačnímu trenérovi Pavlu Vrbovi. Dennis Rodman se vydal hrát basketbal za svým kamarádem do Severní Koreji, odkud poskytl rozhovor CNN, jímž dokázal, že se definitivně zbláznil. Později se ukázalo, že byl navíc i opilý. David Bowie oslavil sedmašedesátiny. Na pardubickém nádraží zavřelo po více než padesáti letech tamní knihkupectví (II.). Hlukař a experimentátor Keiji Haino prý na Silvestra hrál na kytaru v kapele předvádějící covery R&B písniček. Tchajwanští metalisté Chthonic oznámili, že vydají DVD s názvem „Ián-Bú“. Zemřel chorvatský experimentální filmař a animátor Ivan Ladislav Galeta. Čína svým občanům znemožnila přístup na webové stránky britského deníku Guardian. Tvůrci seriálu Simpsonovi vzdali hold animátorovi Hayao Miyazakimu (III.). Český lev nakonec letos proběhne pod tímto jménem i bez Petra Vachlera. Rozpadla se norská kapela Benea Reach a po osmi letech v komatu zemřel izraelský premiér Ariel Šaron.

Postava Bena Kingsleyho z „Iron Mana 3“ se dočká vlastního krátkého filmu. Jazzový velikán Herbie Hancock bude přednášet na Harvardu o Milesi Davisovi. Skladatelem filmové hudby k chystanému snímku „The Vatican Tapes“ se stal Mike Patton. Čínský režisér Čang I-mou dostal vysokou pokutu za porušení tamní politiky jednoho dítěte. Televizní losování Sazky opustili za zvuků hudby Jana P. Muchowa dlouholetí moderátoři (IV.). Kdo půjde příště? Večerníček? Divadelní inscenací roku se v tradiční anketě Divadelních novin stala „Ruská zavařenina“ z ostravské Komorní scény Aréna v režii Ivana Rajmonta. Navrátivší se Vlastimil Petržela se coby trenér fotbalistů Vlašimi uvedl výhrou nad juniorským výběrem Sparty. Thomas Hitzlsperger se stal dosud nejznámějším fotbalistou, který se přiznal k homosexualitě. MF Dnes přinesla zprávu, že krásné počasí vylákalo žirafy v královédvorské ZOO na vzduch a malá Lentilka tak poprvé spatřila slunce. Portál DAFilms bezplatně streamoval cyklus padesáti dokumentů spjatých tématem zimy.