Samply minulého týdne: OSA, poklopec a Tuzemák

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi dvacátým osmým květnem a třetím červnem 2012.

Ochranný svaz autorský zažil rekordní rok. Na jeho účtech loni přistálo 884 milionů korun. U příležitosti sedmdesátého výročí úmrtí Vladislava Vančury učinil Ústav pro českou literaturu Akademie věd České republiky něco, co musí představitelům OSY způsobovat tik. Na své stránky umístil jeho dílo zdarma. Poslechněte si skladbu z chystaného alba Nachtmystium „Silencing Machine“. „Dead End Kings“, tak se bude jmenovat další album (I.) Katatonie. Nezapomeňte také, že na začátku září vyjde „The Lord Of Steel“ od Manowar. James Durbin, finalista soutěže American idol, se v rozhovoru pro jedno americké rádio velmi nelichotivě vyjádřil o Axlu Roseovi – označil jej hovorovým výrazem pro mužský genitál. Anders Eek z norských Funeral byl hospitalizován kvůli infarktu. Ale už je mu lépe. Firma Stock Plzeň Božkov se rozhodla vylepšit už tak dechberoucí Tuzemák o další chutě, přičemž na Facebooku oslovila alkoholiky, aby pro novou mlsotu vymysleli příhodný název. Festival Colours of Ostrava zaplácnul prázdné místo po ochraptělé Björk dvěma neméně zajímavými veselicemi - Mogwai a Infected Mushroom. David Gilmour, jehož netřeba představovat, a jeho žena, paní Gilmourová, museli dočasně opustit svůj dům. Našla se pod ním bomba z druhé světové války. V Kazachstánu po dvou týdnech stáhli z kin snímek „Diktátor“. Zakázán byl i v Turkmenistánu a Tádžikistánu. Obohaťte svůj život – podívejte se, které produkty Googlu sdílí jména s metalovými kapelami. Tata Bojs mají nový videoklip (YouTube) .

V Izraeli po sedmdesáti letech zahrají hudbu Richarda Wagnera (II.), konkrétně „Prsten Nibelungův“ na půdě telavivské univerzity. Prolamují se tak ledy izraelského odporu k Wagnerovi kvůli jeho antisemitismu. Otázkou je, jestli do sálu někdo nevhodí dýmovnici. Dva italští umělci vyrobili voskovou figurínu Silvia Berlusconiho ležícího v prosklené rakvi s rozepnutým poklopcem. V hlavním městě začal Fringe Festival Praha. Královna Alžběta II. slaví diamantové výročí, přičemž britský řetězec HMV u této příležitosti uspořádal anketu o nejlepší album natočené během její šedesátileté vlády. Není úplně neveselé, že zvítězilo „The Number of the Beast“ od Iron Maiden (III.).