Samply minulého týdne: nové klipy, staří lidé a žánrový Anděl

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 6. do 12. dubna 2015.

Frank Black slavil padesátiny a jeho fanoušek Jindřich Šídlo připomněl, že totéž brzy potká i Trenta Reznora. To zároveň znamená, že oběma pánům bylo přesně pět let v době, kdy Paul McCartney opustil Beatles. David Lynch oznámil, že odstupuje od realizace pokračování seriálu „Twin Peaks“ a začaly vznikat petice, které by to zvrátily. Vyšel osmadevadesátý Cinepur (I.). Po střelbě na klubový autobus Fenerbahce byla pozastavena turecká fotbalová liga.

CITÁT TÝDNE
„Každý, kdo v Akropoli ten večer seděl na židli nominovaných, ať už to byli klatovští matadoři Asmodeus, nebo Cimbálová muzika Vlasty Grycové ze Strání na Slovácku, má objektivně mnohonásobně větší kulturní význam než kdokoliv z Wronkových zaměnitelných prefabrikátů. Nakonec je ale jedno, kdo si cenu odnesl, protože nezájmu a pohrdání se dostalo všem stejně.“
Martin Tvrdý v glose předávání žánrových Andělů pro Radio Wave

Justin Sullivan z New Model Army slavil, že mu za rok bude šedesát, a Twisted Sister se po smrti bubeníka rozhodli skončit, kteréžto rozhodnutí budou naplňovat také zhruba rok. Média tlumočila seznamy vítězů žánrových cen Anděl, opomenula ale skutečnost, že za tu svou skupina Hanba poděkovala, ale odmítla ji převzít, protože výtěžek ze sběrny, který by mohl přijít k duhu antifašistům, by za kovovou sošku byl příliš malý. Koordinátor žánrových cen Jaroslav Špulák následně napsal, že Hanbou odložená cena někam zmizela, což je škoda, protože by o ni měl zájem. Nová deska Lightning Bolt vám protočí klouby, aktuální klip ke skladbě „The Metal East“ zase panenky (YouTube).

Rustie oznámil americké turné a Mick Jagger zase, že se nechystá jít do důchodu. Danny Trejo zmínil, že se chystá další film ze série Machette – tentokrát „in space“ (II.). Isabella Rossellini byla jmenována předsedkyní poroty canneské sekce Un Certain Regard. Slovenský festival Viva Musica! ohlásil účast Philipa Glasse na letošním ročníku. V Praze začaly sloužit veřejnosti nové stanice metra. Ladislav Oliva si do paměti založil skutečnost, že hráčky basketbalového USK Praha vyhrály Evropskou ligu.

TWEET TÝDNE

bez komentáře

Členové metalových kapel Wormreich a Khaotika zemřeli při nehodě dodávky, která je vezla na koncert v Georgii, zatímco cyklistický závod ve Francii skoro utnul vlak TGV. Zemřel také Barron Machat, zakladatel labelu Hippos in Tanks; kondolovali Daniel Lopatin (Oneohtrix Point Never), Arca, Forest Swords, Laurel Halo i Radio Wave. Zu roztančili kamení a Young Fathers s režisérem Jeremym Colem zase dokázali, že chodící videoklip může mít i v roce 2015 svou sílu. To Morrissey v novém klipu obnažil svou hruď a několik žen (YouTube).

Šířila se zpráva, že nový režijní projekt Angeliny Jolie „Africa“ se dostal do slepé uličky. Květy nahrály první zveřejněnou skladbu z pocty Vladimíru Mišíkovi. Baník Ostrava si připomněl, jaké to je, když vyhraje prvoligový zápas (III.). Zato Horst Siegl dostal padáka ze Slovanu Bratislava. V Praze se neotevřel tunel Blanka.