Samply minulého týdne: nové desky, české úžehy a záhrobí

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 29. červencem a 4. srpnem 2013.

Centrum Brna podle zprávy iDnes pokrývají zvratky a zmrzlina. Akce D.O.S.T. bojkotuje Staropramen, protože pivovar podpořil Prague Pride. Doporučujeme též přestěhovat se z Prahy, jejíž primátor akci zaštítil. Před dvaatřiceti lety začala vysílat MTV. Ministr kultury odvolal ředitele Národního divadla v den, kdy ten nastoupil do funkce. Den poté premiér přikázal, aby byl ředitel vrácen na svůj post. Teploty se v té době, jakož i po větší část týdne, pohybovaly nad třicítkou. To potvrzují i slova ministra zdravotnictví, který nepovažuje šest sklenic vína a tři panáky denně za „extrémní přísun alkoholu“ (Soundcloud).

Divadelní režisér Miroslav Krobot začal natáčet svůj první film. Nové „Dědictví“ dostalo název – „Dědictví aneb Kurvaseneříká“. Oscary bude v roce 2014 moderovat Ellen DeGeneres, podruhé. „Bubeníkem Black Sabbath jsem já,“ řekl magazínu Guitar International Bill Ward, který se nepodílel ani na nové desce, ani na letošním turné kapely. Heiden začali nahrávat nové album. V tourbuse Justina Biebera našla policie marihuanu, nikoliv ale samotného Biebera. V Praze koncertoval Santana a na palubě (A)VOID Floating Gallery zase Palermo. Nové desky slibují Oranssi Pazuzu („Valonielu“ vyjde v říjnu, I.), Celeste (22. listopadu) i Doomriders – kapela s Natem Newtonem z Converge (15. října). Oneohtrix Point Never zveřejnil novou skladbu už nyní. Kanye West chce své rodině zajistit nový domov – prý Elvisovo sídlo Graceland. A ještě jednou West: Rick Rubin naznačil, že „Yeezus“ by mohl mít pokračovatele. To herecká kariéra Johnnyho Deppa by mohla skončit, on sám by prý rád trochu klidu. Zájemci mohou dle libosti remixovat Bonusovu skladbu „Sám černou nocí“. Teho Teardo a Blixa Bargeld zveřejnili klip ke skladbě „What If“ z jejich znamenité letošní desky „Still Smiling“ (YouTube).

Stále méně utajovaný klenot postmetalu, Američané Rosetta, zveřejnili obal novinky „The Anaesthete“ (II.). Doufejme, že album samotné dopadne lépe. Emperor oznámili, že budou zase koncertovat – v premiéře na německém festivalu Wacken 2014. Postrockeři Explosions in the Sky složí hudbu k novému filmu Davida Gordona Greena „Manglehorn“, v němž ztvární hlavní roli Al Pacino. Do světa se dostaly obrázky zhruba rok starého severokorejského tabletu. Údajně solidní přístroj má jednu mouchu – nedá se s ním dostat na internet. V Praze za bouřky koncertovali Iron Maiden, na české předkapely se navzdory plánu nedostalo. Provozovateli rádia Impuls klesl zisk. Asi hrálo málo českých písniček, třeba od Žlutého psa, který smutně štěkal, že nemohl zahrát na vekslácky organizovaném festivalu Benátská noc. Nine Inch Nails koncertovali v Asii a na každém koncertě zahráli něco z nové desky. Touché Amoré pamatujeme z pražského koncertu s Converge. Na labelu Deathwish jim v září vyjde deska „Is Survived By“. I děti malující voskovkami mohou být metal! KEN mode, kteří v září zahrají i v Praze, to dokazují v klipu ke skladbě „Secret Vasectomy“. Genesis P-Orridge vydal knihu o sobě, svém vztahu s Lady Jaye, kapelami Throbbing Gristle a Psychic TV a přidal k tomu tři sedmipalcové singly. Limitovaná edice vyšla v počtu 323 kusů. To bude krása! Charlie Sheen jako prezident, Mel Gibson jako hovado a Danny Trejo jako Machete, který zabíjí. Nový trailer (YouTube, III.).

Bloodhound Gang, kapela z kategorie „to ještě existuje?“, nesměla hrát v Rusku poté, co si zpěvák na Ukrajině protáhl rozkrokem ruskou vlajku. A závěrem jeden vzkaz ze záhrobí. Již brzy vyjdou společné duety Michaela Jacksona a Freddieho Mercuryho, které oba nahráli před třiceti lety. Spolupráce prý tehdy skončila, když Jackson vyděsil Mercuryho tím, že si přivedl do studia lamu. A když už jsme v tom, tak ještě jeden vzkaz do záhrobí (IV.).