Samply minulého týdne: nové desky, Beck a všemožné odchody

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 24. února do 2. března 2014.

Kiss oznámili, že nevystoupí u příležitosti uvedení do rock'n'rollové Síně slávy, plačme. Z České televize odešli Martin Veselovský a Daniela Drtinová, od hokejové reprezentace zase Alois Hadamczik, který to zvládl doprovodit usilovným kopáním do domnělých viníků svého proměnlivého trenérského úspěchu. Sestavu festivalu Brutal Assault obohatili Okkultokrati. Vyšlo nové číslo časopisu Spark a jeho redaktor Robert Čapek v profilu kapely Butcher Babies o jedné člence kapely (I.) uvedl: „Ovšem vzrušující je i její dráha modelky Playboye, a to doslova, neboť její akty a softporno filmy nemohou žádného rockera nechat chladným.“ Uplynulo dvacet let od vydání Beckova alba „Mellow Gold“ a šestatřicet let od výletu současného českého velvyslance v Moskvě do vesmíru. Fanoušek kapely Heiden sestříhal záběry z filmu „Turínský kůň“ a stvořil tak klip k písni „Co času zbývá“.

CITÁT TÝDNE
„Vlastně ani nevím, jestli se vůbec chci o naší hudbě bavit s člověkem, který nás poslouchá tímhle způsobem. Lidé jako ty by o nás neměli vůbec psát. Ráda bych rozhovor ukončila.“
Jehnny Beth ze Savages, které zahrály v Praze, v rozhovoru s Karlem Veselým na Aktuálně.cz

Ohm Square vydali novou desku. Hudební kritik Jiří Černý oslavil osmasedmdesátiny. Russell Crowe začal v Turecku režírovat drama „The Water Diviner“ a veterán Andrzej Wajda oznámil záměr točit o polském malíři Władysławu Strzeminském. Neil Young si na podzim tohoto roku přichystal memoáry. Tim Lambesis z As I Lay Dying se u soudu přiznal z osnování vraždy své manželky. Jan Svěrák podal návod na to, jak přijít v pár větách o respekt, když komentoval jednoho z oscarových kandidátů: „Pro mě je film ‚12 let v řetězech‛ nesnesitelný. Vnímám ho jako přepisování dějin. I když o otroctví nevím skoro nic, odmítám přijmout film, kde není ani jeden normální běloch.“ The Horrors ohlásili novou desku (II.). Pavel Vrba oznámil svou první nominaci na utkání národního týmu, jen náhradníkem v ní byl fotbalista Jaroslav Plašil. Nejpilnější internetový hudební nerd Anthony Fantano recenzoval nové společné album Sunn O))) a Ulver (YouTube).

Třetí ročník cen Vinyla vyhráli Nylon Jail (Objev), Vložte kočku (Deska) a Piána na ulici (Počin), jejichž iniciátor zkoušel při přebírání ceny možnosti své zaměnitelnosti s někým jiným. „Mám na sobě ponožky, které mi darovala fanynka Míša z Bašky. Je na nich nápis ‚My lucky socks‛, takže je mám na sobě pro štěstí, aby to stálo za to. Doufám, že mi pomůžou,“ uvedl Albert Černý z kapely Lake Malawi, jejíž koncertní premiéře věnovala média o poznání větší pozornost než výše zmíněným cenám. Fotbalová Chelsea si zahraje v „Simpsonových“ a s ní i Petr Čech (III.). Mladá česká kapela Cumulonimbus pustila do světa klip k písni „Paranoia“. Kytarista Paco de Lucía podlehl infarktu a francouzský režisér Alain Resnais zemřel ve věku jedenadevadesáti let jen pár týdnů poté, co jeho film „Life of Riley“ získal na festivalu v Berlíně dvě ceny. Sister Body dávali ochutnat z chystané kazety (Soundcloud).

James Murphy z LCD Soundsystem pustil do prodeje vlastní řadu kávy a pojmenoval ji „House of Good“. Česká pošta začala prodávat cigarety a po vlně kritiky s tím zase přestala. Viktoria Plzeň postoupila do dalšího kola Evropské Ligy, porazila Šachťar Doněck. Portishead oznámili, že by mohli začít skládat nástupce šest let starého alba „Third“ a Slipknot se do nové desky chystají pustit už teď, v březnu. To společná deska Briana Ena a Karla Hyda z Underworld vyjde 6. května u Warp (IV.). Vyšlo očekávané eponymní album St. Vincent a server Pitchfork ho hodnotil 8,6 body. Bob Dylan ohlásil pražský koncert a label Exile on Mainstream oznámil, že patnáct let existence oslaví na festivalu Roadburn. Rusko vyvolávalo po konci prezidenta Janukovyče dusno na Ukrajině.