Samply minulého týdne: nová hudba, DJ Bobo a rady o lásce

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 9. do 15. března 2015.

Vyšlo jedenácté letošní číslo časopisu Respekt, tentokrát se zvlášť vykutálenými obrázky Pavla Reisenauera v rubrice Uplynulých sedm dní očima Ivana Lampera (I.). Zástupci Ochranného svazu autorského a Pirátů debatovali o tom, proč při koupi paměťového média odvádíme peníze kolektivním správcům autorských práv. Mirka Spáčilová recenzovala Godarda. Hlasující v cenách Břitva vyzdvihli Master's Hammer i Hanbu a odmítli Ortel.

CITÁT TÝDNE
„Dal by se den strávit tzv. kvalitněji? Jistě, ale kdo pak ocení studium japonštiny nebo quiche z domácího taženého těsta, pokud tato jsoucna neproženu instagramem? V takzvaném běžném životě si zpětnou vazbu mohu pouze domýšlet, nemám-li lajk nebo jsem nezesnula a nehovoří o mě pastor.“
Zuzana Fuksová ve fejetonu „Třicet dní bez Facebooku“ pro 453. číslo časopisu Nový prostor

Uplynulo padesát let od příjezdu Louise Armstronga do Prahy a jedenadvacet let ode dne, kdy měla v Praze koncertovat Nirvana. Luhačovický hotel Radun se rozhodl podpořit nezávislost Tibetu degustačním menu s typickými tibetskými jídly. Zpěvačka Christian Mistress byla smutná, že Kanye West použil pro svůj singl „All Day“ stejný grafický symbol, který již sedm let používá její kapela (II.). Ceny divadelní kritiky ovládlo Divadlo Na zábradlí, v němž působí tým Petra Štědroně, původně z brněnské Reduty. Tichomořský ostrov Vanautu zasáhla ničivá bouře. A zničující byla i informace, že do Brna přijede poprvé v dějinách DJ Bobo. Pokud se z toho stejně jako autor těchto Samplů nemůžete vzpamatovat, zkuste záznam nedávného koncertu Gnaw (YouTube).

Phantom Winter, následníci kapely Omega Massif, o sobě dali vědět novou skladbou, hned tři rychlopalné kusy z chystané desky pak zveřejnili pražští crusteři Fear of Extinction. Rumunský výtvarník Costin Chioreanu, spolupracovník Mayhem či Oranssi Pazuzu, nabízel při zadání kódu C0st1n__iio982015 své zlevněné grafiky (III.). Proběhla Žižkovská noc. Fotbalová asociace ČR dala hlasovat o tom, zda budeme na zápasech skandovat „Hra nám roste do krásy, páč máme dva ocasy“ anebo raději „Hou, hou, hou, Češi bojujou“. Server iDnes nám doporučoval ve jménu vlastního zdraví vyhodit plastová prkénka na krájení a vytahané podprsenky.

TWEET TÝDNE

Ricky Gervais v reakci na výpověď moderátora Jeremyho Clarksona z pořadu „Top Gear“

Novinářka Sabina Slonková spustila provoz serveru Neovlivní. Zemřel šestašedesátiletý Terry Pratchett, zatímco Pete Doherty kupodivu oslavil šestatřicetiny. A když už se bavíme o spravedlnosti a vděku, pak je dobré připomenout, že až rok vězení hrozí muži, který před policistou přepsal nápis A.C.A.B. na AC/DC. Server Novinky přinesl zprávu o tom, že zpěvák kapely Harlej upadl. Ačkoliv Vargu Vikernesovi, jakož ani jiným antisemitům a rasistům, nedáváme na těchto stránkách prostor ani v žertu, pro jednou činíme výjimku – Vikernesovo video, v němž radí, jak získat srdce té nejlepší možné ženy, je srovnatelně humorné jako libovolná kampaň Dělnické strany (YouTube).

Deerhoof v novém videoklipu demonstrovali, že kapitalismus je špatný, áno! A nový videoklip zveřejnila i Björk. „Pan Babiš je atypická osoba. Má takové schopnosti, které asi žádný z nás nemá. Myslím, že on není úplně přirozená bytost. Spíše nadpřirozená,“ uvedla na adresu ministra financí někdejší rozvědčice a současná starostka Radmila Kleslová. Nové nasazení filmu „Cesta ven“ do českých kin, které následovala po triumfu na cenách Český lev, nedostalo zmíněný snímek ani do top 20 domácího žebříčku návštěvnosti kin. Slovan Liberec ani Baník Ostrava zase nevyhráli a tunel Blanka se neotevřel.