Samply minulého týdne: netopýři, Hercule Poirot a Robocop

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 2. a 8. zářím 2013.

Před 125 lety, 8. září 1888, začala Football League – první fotbalová liga na světě. Agentury přinesly zprávu, že se v KLDR rozmáhá užívání pervitinu. David Bowie oznámil, že nemá v plánu koncertovat a to ani za hodně peněz. Zároveň se začalo šeptat, že hostuje na nové desce Arcade Fire. I Baník Ostrava dokáže soupeři vsítit čtyři branky, Jihlavu porazil 4:0, leč jen v Juniorské lize. Label Southern Lord otevře v Amsterdamu evropskou pobočku. Plán natočit seriál podle filmu „12 opic“ označil jeho režisér Terry Gilliam za „velmi blbý nápad“. Na novém albu italských lomozníků OvO bude hostovat Alan Dubin z Gnaw. I v Praze proběhl Cassette Store Day. Hey Colossus oslavili londýnským koncertem deset let činnosti, osm desek, jeden dvanáctipalcový vinyl a pět splitů (I.).

CITÁT TÝDNE
„I díky tomu se pak finální katarze rovná asi takovému pocitu, jako když hodinu krájíte brambory. Jste prostě jen rádi, že to skončilo.“
Sheresky v recenzi „Národní třídy“ od Jaroslava Rudiše (Vice)

Filmový festival v Benátkách vyhrál dokument o dálnici. Dvě ceny získala k nevoli četných novinářů řecká metaforická kruťárna „Miss Violence“. „Upřímně, divím se, že nedali cenu za mužský herecký výkon Donaldu Rumsfeldovi,“ uvedl v narážce na další dokument v soutěži britský kritik Guy Lodge. Sleigh Bells oznámili, že své nové album „Bitter Rivals“ vydají 8. října. Pixies vydali EP se čtyřmi novými skladbami. John Zorn oslavil šedesátiny. Mamiffer, kapela Aarona Turnera z Isis, a Finové Circle vydají 15. října společnou nahrávku „Enharmonic Intervals“ (II.). Domácí grindeři Jig-Ai hodili na web svou kompletní diskografii. Festivalu Glastonbury mají napřesrok vévodit tři kapely, které tam dosud nehrály. Uplynulo deset let od úmrtí výtvarníka a typografa Jiřího Rathouského, který stál za logem i dalšími vizuálními prvky pražského metra. V porotě filmového festivalu Raindance usednou zpěvačka Portishead Beth Gibbonsová a z ekvádorské ambasády bude filmy sledovat i Julian Assange. Reprezentanti České republiky v rychlostní kanoistice Jarda Radoň a Filip Dvořák se připojili ke kampani Good Night White Pride (YouTube).

Hercule Poirot se vrací! Na dílo Agathy Christieové naváže Sophie Hannahová. Dennis Rodman zase jednou vyrazil za svým kámošem Kim Čong-unem. Zemřel Ilja Hurník. Nadstranický prezident České republiky dá ve volbách hlas straně Zemanovci, do jejichž řad verbuje ministry své vlády údajných odborníků. Sir Ian McKellen má hrát v chystaném filmu Sherlocka Holmese v důchodu. To Kim Gordonová se chystá hostovat v sitcomu „Girls“ a taky psát paměti. V Bagdádu se bude stavět nová knihovna (III.). Strana Ano se začala profilovat jako strana humoristická – jejími kandidáty se stali Václav „jsem nezávislý komentátor, který trochu fandí Spartě“ Tittelbach a proslulý simulant Petr Švancara, který oznámil, že bude v politice bojovat stejně jako ve sportu. „Robocop“ má trailer. (YouTube)

Čeští vědci objevili v Senegalu pět dosud neznámých druhů netopýrů. Fotbalová asociace ČR vydala zprávu, že se chce ucházet o spolupořadatelství evropského mistrovství v roce 2020 a zahladila tím zprávu o výběru firmy pro stavbu nového sídla. Firmy proslulé karlovarskou losovačkou i sponzorstvím jabloneckého klubu, jehož majitelem je jistý Miroslav „nedám dohromady delší souvětí“ Pelta. „Tak to bychom měli,“ komentoval na falešném twitterovém profilu Michal Bílek praktický konec nadějí české fotbalové reprezentace na postup na mistrovství světa (IV.). Ladislav Oliva pohrozil, že nebude-li součástí těchto Samplů informace o tom, že letní olympijské hry uspořádá v roce 2020 Tokio, odejde z redakce.