Samply minulého týdne: Musa, Tiamat a alternativní nadávky

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 7. do 13. dubna 2014.

Proběhl festival Roadburn a po Evropě putovala spousta zajímavých kapel. Kapela Insania odehrála v domovském Brně svůj 667. koncert. Zemřela Sue Townsendová, autorka série deníků Adriana Molea. V Krnově se opět konala přehlídka 70mm filmů. Uplynulo 60 let od vzniku skladby „Rock Around the Clock“. Novináři měli napilno sledováním, které fotbalové utkání bude přerušeno pro hanlivé skandování v hledišti; například fanoušci Bohemians 1905 se s hrozbou popasovali transparentem „Pelta je trumbera“, zatímco v Plzni vítali finskou posilu Peltavena (I.). Majitelé Baníku Ostrava v zoufalství z toho, že hráči nejsou s to vstřelit gól, odvolali trenéra. Po Facebooku se proháněl falešný Zdeněk Svěrák.

CITÁT TÝDNE
„Když jsem si chtěl na někom zkusit nějakou svoji věc, musel jsem nejdřív slíbit, že mu vytetuju stínovanou lebku, a potom mi on dá prostor, kam si můžu zkusit to svoje. A z tohohle undergroundu se v určitý moment stal mainstream. Lidi si mysleli, že přinesou peníze a já jim to udělám, připadal jsem si jako šlapka. Taky to dnes dělá každej, přestože na začátku se ti samí tatéři smáli, co to dělám za křivé čáry.“
tatér Lukáš „Musa“ Musil v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Japonské trio Boris se po plodném roce 2011, kdy vydalo tři desky, vrátí s albem „Noise“ (II.), které vyjde 17. června u Sargent House a už nyní je z něj k poslechu skladba „Quicksilver“. Na novou hudbu začali vábit i zničující Trap Them, v červnu nás novinkou oblaží též Corrosion of Conformity. Módní návrhář Tom Ford se oženil a Johan Edlund opustil Tiamat, které formoval od roku 1987. Statistiky ukázaly, že Češi loni vypili zase o trochu více piva doma a méně v hospodách. Frank Ocean naznačil, že by brzy mohla vyjít jeho nová deska. Zemřeli herec Mickey Rooney, bylo mu třiadevadesát, a moderátorka Peaches Geldofová, té bylo pouhých pětadvacet. Ve Rwandě si připomínali dvacet let od genocidy. Předsedou poroty canneské sekce Un Certain Regard se stal režisér a producent Pablo Trapero. Knihou roku 2014 byla vyhlášena publikace Jiřího Padevěta „Průvodce protektorátní Prahou“ (III.) z nakladatelství Academia. Režisér torture hororu „Hra na zajíčka“, který před pár lety viděli i diváci Festivalu otrlého diváka, se chystá natáčet krutý western „Save a Bullet For Me“. To Queens of the Stone Age natočili videoklip o tom, že drogy jsou špatné (YouTube).

Trotly týdne se stali členové italské krajně pravicové strany Liga severu, kteří chtěli ve člunu doplout do Tuniska a ukázat tak, jak snadné to mají uprchlíci putující opačným směrem. U pobřeží Malty jim začal hořet motor a poté, co omylem vystřelili světlici do člunu, je musela zachránit pobřežní stráž. Portál Stream.cz uvedl několik nových pořadů, mezi nimi politický sitcom „Blaník“ v režii Marka Najbrta. Schwarzprior vtahovali novým klipem. A ještě ze světa filmu: portugalský režisér Manoel de Oliveira se ve věku 105 let pustil do produkce svého dalšího díla. To islandský tvůrce Baltasar Kormákur přijal nabídku režírovat desetidílný krimi seriál a o stejný žánr se poprvé pokusí čerstvý oscarový laureát Paolo Sorrentino, jehož autorský projekt dostal pracovní název „The Young Pope“. Zemřel Peter Liechti, švýcarský režisér pozoruhodných dokumentů „Otcova zahrada – láska mých rodičů“ a „Bzučení hmyzu: zápisky mumie“ (IV.). ČEZ poslal k ledu výběrové řízení na dostavbu dvou bloků Temelína. Samply míří do země Fukušimy a vycházejícího slunce, pročež chvilku nevyjdou.