Samply minulého týdne: Morgue Son, Dario Argento a OvO

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 6. do 12. října 2014.

V ZOO Praha se narodil malý hrabáč (I.). Vyšla nová deska norských experimentátorů Manes a také debut finské kapely Atomikylä se členy Oranssi Pazuzu a Dark Buddha Rising v sestavě. David Lynch oznámil, že u příležitosti pětadvacátého výročí seriálu „Twin Peaks“ natočí dle scénáře Marka Frosta devět nových dílů. Na více než stu stran publikovalo nakladatelství Argo ediční plán pro podzim a zimu. Jedním z headlinerů festivalu Obscene Extreme 2015 se stali veteráni Protector. Monikino kino zveřejnili nový videoklip ke skladbě, která uzavírá jejich letošní debut, a jehož vizuální stránka souhlasně parazituje na dávném klipu OTK (YouTube).

Tuzemští Morgue Son oznámili brzké vydání nové desky – na albu „Večernice ~Proplouváš“ se chystají obracet do 70. let. Malíř a herec Josef Hlinomaz (II.) by slavil stovku. Krutá hudba si říká o kruté obrázky – v novém videoklipu OvO se požírají hlavy! Vyšel nový Cinepur, tentokrát zasvěcený dokumentu, a taky nový Full Moon, který se hodně točil kolem Seattlu – třeba v rozhovorech s Markem Laneganem nebo Earth. To na obálce nového magazínu Uni byl Thurston Moore, který na konci měsíce zahraje v Praze. Den po vydání těchto Samplů vyšel deník MF Dnes v pozměněném designu. Neil Young oznámil, že mu 3. listopadu vyjde letos již druhé album. V Praze se v promotérské režii Michala Petrgála řezali wrestlingoví zápasníci Bad Bones a Axel Tischer. Da Vinci to tak předpověděl: filmové studio stojící za pokračováním „Šifry Mistra Leonarda“ posunulo jeho premiéru.

AC/DC znovu smečovali. Björk potvrdila, že jí napřesrok vyjde nová deska, na níž dělá s producentem Arcou. Režisér Alexandr Sokurov dokončil v Louvru natáčení svého nového filmu a svěřil se, že by ho rád uvedl v Cannes, ale nepohrdne ani Berlinale, které je pro něj ale příliš politické. Server Pitchfork pochvalně recenzoval nové album Darkspace. Depeche Mode oznámili, že vydají nové koncertní album a s ním i koncertní film v režii Antona Corbijna. Držitelem Nobelovy ceny za literaturu se stal Patrick Modiano, jemuž u nás po revoluci vyšla jediná kniha, na níž však v mezičase vydavatel pozbyl práva. Sólstafir snili na Islandu a s koncem týdne se vynořila i nová jazzová skladba Davida Bowieho (YouTube).

Fanoušci Old Man Gloom mohli oblíbenou kapelu sledovat dvaačtyřicet minut v novém dokumentu. Blackosh oznámil, že připravuje „Black Metalovou smršť“ a my doufali, že bude stejně živelná jako jeho gramatika. Dario Argento nabídl svým fanouškům možnost zemřít v jeho režii v chystané adaptaci knihy E. T. A. Hoffmanna „The Sandman“, vrahem v hlavní roli má být Iggy Pop – stačí přispět patnáct tisíc dolarů. To Die alten Maschinen už svůj crowdfundingový projekt završili: na realizaci brněnského a pražského koncertu se jim podařilo vybrat sto tisíc korun. Kim Gordonová zveřejnila přebal svých nadcházejících memoárů (III.), které vyjdou v únoru 2015. Rozpadli se Crystal Castles a Aleš Brichta si v televizním pořadu „Třináctá komnata“ sundal brýle.

fotografie hrabáče: Miroslav Bobek