Samply minulého týdne: Monoskop, Anna Calvi a opráski

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 23. a 29. zářím.

Skladbou Erwina Schulhoffa ukončil při druhém přídavku houslový virtuóz Daniel Hope své vystoupení na Strunách podzimu. Začal Festival architektury. Městská část Praha 10 oznámila, že koupí polovinu vily bratří Čapků na Vinohradech za 43 milionů korun. To v Kunraticích po čtyřletých opravách otevřeli zříceninu hradu, kde před šesti sty lety zemřel Václav IV. Cenu za celoživotní dílo na letošních Evropských filmových cenách získá Catherine Deneuveová. Mezi soutěžními tituly letošního festivalu v Římě se objevila novinka Spika Jonzeho. Ve věku 39 let zemřel René „Fusaty“ Krystyn, klíčová osobnost české doommetalové scény. Po časopise Cinepur prosí o podporu v časech skomírající grantové politiky i HIS Voice. Kamp! a Fire! hráli v Praze. V pařížském muzeu Orsay začala výstava „Masculin/Masculin“ (I.). Never Sol vydala debut „Under Quiet“.

CITÁT TÝDNE
„Vyčítat Monoskopu, že to [hlubokou analýzu témat] nedělá, a nechat na ČT Art stokrát povrchnější pořad U zavěšený knihy, působí spíš jako výsměch, pokrytectví a dvojí metr. Anebo opětovné potvrzení, že to, co má fotrovštější výzor, případně víc připomíná Kalendárium, bude mít vždy větší podporu.“
Kamil Fila (Respekt) o zabedněnosti ČT a zrušení pořadu Monoskop po dvou odvysílaných dílech

Anna Calvi lákala singlem „Suddenly“ na nadcházející desku „One Breath“. Třicet let trvalo, než se telefonicky spojili íránský a americký prezident. Petra Kvitová vyhrála tenisový turnaj v Tokiu, Tomáš Berdych skončil v Bangkoku druhý. Výstavní síň DOX slavila páté narozeniny. Bill Gates prohlásil, že klávesová zkratka Ctrl+Alt+Del byla chybou zapříčiněnou neochotou techniků IBM. Godspeed You! Black Emperor vyhráli kanadskou hudební cenu Polaris, s ní spojené finanční ohodnocení věnovali na hudební výuku quebeckých vězňů a následně se v prohlášení pustili do myšlenky celé akce. Díky Michalu Fridrichovi z Chernobyl Kolektiv jsme se dozvěděli o tomto krásném hrabáčovi (II.). Nezdá se, že by ten film měl stát za moc, ale Arnold a Sylvester se v něm budou rvát (YouTube).

Václav Klaus šel k holiči a Novinky.cz tomu věnovaly článek. Menzelovi „Donšajni“ měli českou premiéru, jíž následovaly zdrcující kritiky způsobené nejen tím, že někteří přítomní novináři přes sloupy na galerii Rudolfina tak docela neviděli na plátno. Českou prodejní hitparádu vedl Štefan Margita. Uplynulo sto let od narození fenomenálního fotbalisty Pepiho Bicana (III.). Zjistilo se, že český veřejnoprávní rozhlas, stanice Radiožurnál, sponzoruje v roce 2013 propagandistický seriál „Žena za pultem“ z roku 1977. V Praze byl znovu zpřístupněn Střelecký ostrov. Vydavatelství Economia propouští a žilou dostaly zejména kulturní a sportovní rubrika Hospodářských novin i jejich online verze. „Tento zamračený pán je opravdu Lemmy z Motörhead.“ A tohle nejzábavnější upoutávka na časopis co pamatujeme (YouTube).

Na iHNed začaly vycházet Opráski sčeskí historje. „Rádi se vám podepíšeme i se vyfotíme. Myslím, že to bude hodně dobré. Dáváme kvůli tomu i dneska večer zkoušku,“ napsal Aleš Brichta v předvečer koncertu v pražské Retro Music Hall, během něhož následně zapomínal texty. Zahrála i Lucie Roubíčková (IV.). Předvolební kampaň nabrala grády: „Bobošíková vysává pražskou ODS,“ psaly Novinky. „Získali jsme oscarového herce,“ slavila zase Mirka Spáčilová casting nového filmu Dana Svátka a mluvila tím za celičkou zemi. Dům, ve kterém vyrůstal Kurt Cobain, je na prodej. Jan Burian diskutoval o tom, k čemu jsou v současnosti ještě rozhlasoví hudební dramaturgové.