Samply minulého týdne: Mike Leigh, Corrections House a Madonna

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 8. do 14. prosince 2014.

Michael Stipe se rozhodl tři roky po rozpadu REM znovu zpívat – jen zatím neupřesnil, kdy a kde to bude. Marilyn Manson zveřejnil další skladbu z chystané desky „The Pale Emperor“ a znovu se dočkal vstřícných hodnocení. Pořadatelé únorového Berlinale ohlásili první soutěžní tituly – jsou mezi nimi nové filmy Petera Greenawaye, Andrease Dresena anebo Terrence Malicka – a zveřejnili též plakát (I.). V selekci tamní sekce Panorama se pak objevil i český dokument „Danielův svět“. Společnost T-Mobile si upsala herce Ivana Trojana na další rok účinkování v jejích reklamních spotech. Panda Bear vábil na svou novou desku (YouTube).

a

Fotbalista Thierry Henry ukončil aktivní kariéru. Svou premiéru měl v Jižní Koreji film „Ode to My Father“, který se točil mimo jiné na Ostravsku. Uplynulo pětadvacet let od premiéry seriálu „Simpsonovi“, jedenadvacet let od vysílání unplugged koncertu Nirvany a sto let od narození Alfréda Radoka. V New Yorku začali bojovat proti mužům roztahujícím se na lavicích ve vozech metra (II.). Pořadatelé Colours of Ostrava oznámili, že se na festival vrátí Swans, zatímco na Brutal Assaultu zahraje premiérově Rosetta. Danny Cavanagh z kapely Anathema poprosil fanoušky o podporu při výrobě sólového alba. Crippled Black Phoenix se hádali a rozpadli. Společnost Sony Pictures se rozhodla zrušit uvedení komedie „The Interview“ poté, co ji odmítala kvůli výhrůžkám nasadit mnohá kina. Režisér Mike Leigh se vydal do skladu Criterion Collection a z regálů vybíral své srdcové filmy (YouTube).

Sedmadvacet let mrtvý pianista Liberace ohlásil, že se vrátí na pódia jako hologram. Corrections House tato strategie neoslovila, a tak přerušili americké turné poté, co lékaři nařídili vokalistovi Miku IX Williamsovi okamžitý klid a rekonvalescenci. „Potřebuji trochu času, abych uzdravil a opravil své raněné tělo i mysl,“ dodal k tomu Williams, jehož skuhrání se dostalo pod kůži i návštěvníkům letošního festivalu Obscene Extreme, kde zahrál se svou domovskou formací Eyehategod. Saša Vondra si pochvaloval, jak ho v „Českém století“ ztvárnil Jan Sklenář, a stěžoval, jak tvůrci vypodobnili Václava Havla (III.). Trailer k filmu „Kobry a užovky“ naznačoval, že komediální režisér Jan Prušinovský tak trochu změnil žánr. Pořadatelé oznámili, že se do Prahy vrátí Mudhoney. Mimořádný snímek Petera Stricklanda „The Duke of Burgundy“ se dočkal výstižného traileru a rostlo napětí, zda se objeví v českých kinech (YouTube).

Elton John se oženil. Redakce rádia Wave poutala pozornost k nejzajímavějším knihám roku, Muzikus zase ke skladbám a klipům. Zemřel Larry Smith, producent, který stál u vzestupu hip hopu. Mezi snímky v užší nominaci na Oscara pro Nejlepší zahraniční film se dostaly jak očekávané tituly „Ida“ či „Leviatan“, tak vítěz letošního karlovarského festivalu, gruzínský „Kukuřičný ostrov“. Nová brněnská radnice rozhodla o úplném zákazu výherních hracích automatů v katastru města. Madonna označila leak své dosud neohlášené desky za „umělecké znásilnění“ a „formu terorismu“ a poté dala některé nové skladby k posouzení posluchačům. Havířovská radnice odložila první stavební práce v oblasti tamního nádraží a tím prozatím i jeho likvidaci. Uplynuly tři toky od vydání těchto Samplů. Ty další se vrátí v roce 2015.