Samply minulého týdne: Metsatöll, Pantera a pozdní Beatles

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi desátým a šestnáctým říjnem 2011.

Trollech nahrávají novou desku. Mimo jiné o ní řekli, že „zvuk bude velmi potichu oproti dnešním běžným nahrávkám, které mají zničenou dynamiku a místo kopáku ťukání špejlí do stolu. Už toho máme plné zuby.“ Metalcoroví The Devil Wears Prada přišli se „Zombie Slay“, hrou do mobilů (I.). Ruská Arkona nemohla vystoupit v Londýně. Na Facebooku za to poděkovala tamnímu politickému režimu a přidala skladbu „God Save the Queen“ od Sex Pistols. Vyšel už osmnáctý Full Moon. Pavel Kroulík, Karel Veselý a Petr Ferenc na serveru Aktuálně debatovali o Tomáši Klusovi. Zaznělo, že „disponuje kvalitami jako nekonfliktní, mladý, talentovaný, svěží a pro náctileté působí zdáním rebela... Přesně to, co média potřebují, aby nějak naplnila čas mezi reklamami.“ Čtenáři v diskusi pod článkem jsou v drtivé většině jiného názoru. Charlie Straight hráli v Pražském SaSaZu. Na iHned je charakterizovali slovy: „Silný autorský repertoár dnes opírají o písňovou stavbu pozdních Beatles, mají svůj emotivní výbuch á la Coldplay.“ Rex Brown (II.), někdejší basák Pantery, píše knihu o svém angažmá ve slavné kapele. Titul s názvem „Official Truth, 101 Proof: The Inside Story of Pantera“ vyjde příští rok. Zahraniční média obletěla zpráva, že Bob Dylan poslal v Glasgow svého poslíčka koupit dudy. Kim Gordon a Thurston Moore z notoricky známých Sonic Youth se po sedmadvaceti letech manželství rozešli. Neustále se mluví o tributu U2, který vyjde jako součást magazínu Q. Teď se objevil tracklist. Vedle Depeche Mode na něm zahrají i Garbage nebo třeba Nine Inch Nails. Jistá česká chlapecká skupina ohlásila svůj comeback. Frontman Smashing Pumpkins Billy Corgan založil vlastní wrestlingovou společnost Resistance Pro Wrestling. Podle něj mají tento sport a rock hodně společného (III.). Tom Morello ze slavných Rage Against the Machine zazpíval jen tak z placu na Wall Street, aby podpořil protestující (YouTube).

Metsatöll umí hrát i pod vodou! Nové album „Ulg“ vychází na začátku listopadu, uvidíme, jak to bude znít. Nachtmystium a Murmur vydávají split. Česká televize dost možná přesune Večerníček z vysílacího času před večerními Událostmi. Milan Fridrich, ředitel programových okruhů, k tomu řekl, že se na něj dívá 250 až 280 tisíc lidí, ale že se možná přežil.