Samply minulého týdne: Melvan, semínka a Stratovarius

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi pátým a jedenáctým březnem 2012.

Rick Perry, guvernér a republikánský kandidát na prezidenta, podle slov Ala Jourgensena zničil Texas. Šábnete se s redakcí Aardvarku o tourvan Melvins přezdívaný Melvan (I.), který kapela momentálně prodává na eBay? Kdybyste pochybovali, všimněte si loga Kiss na straně. Načmárané Kurtem Cobainem. Peter Iwers, basák In Flames, metalu pro stydlíny, v rozhovoru řekl, že kapelu pohání láska k hudbě. Marilyn Manson nespí, naopak. Slyšte „No Reflection“. A už vůbec nespí prezident Malediv Mohamed Nasheed, který se snaží přesvědčit světové lídry o nutnosti omezení produkce škodlivých emisí, kvůli nimž by jeho země mohla brzy skončit pod hladinou oceánu. Ve Velké Británii se chystá opera „Anya17“ pojednávající o obchodu s ženami. Až uvidíte emaře plakat v parku nad mrtvým holubem, řekněte mu, že podle mnoha zdrojů irácká náboženská policie oznámila úmysl zlikvidovat tuto subkulturu a začala vraždit její příznivce. Instalace Krištofa Kintery „Revolution“, dětská postava vystavená v pražské Městské knihovně, bude muset být kvůli stížnostem zaměstnanců přes týden vypnutá (YouTube).

Bubeník Fear Factory Gene Hoglan s kapelou nevyjede na jarní turné. Mohl by to zkusit u Stratovarius, kteří bicmena zrovna hledají. Anebo nemusel a kapela Stratovarius by určitě zanikla. Moscot, newyorská značka stylových brýlí, přichází s „novou“ retro kolekcí, kterou pro ni propagují rozliční členové metalových kapel. Nošení brýlí je prý součástí světa metalu a ideově ani nikterak jinak se s ním nerozchází. S čímž nelze nesouhlasit, jen kromě myšlenkového souznění záleží i na tom, jestli brýle sluší (II.). Tate Gallery v Londýně koupila osm milionů slunečnicových semínek z porcelánu, kterými čínský umělec Aj Wej-wej před dvěma lety pokryl podlahu v její hale. Slavný režisér James Cameron si vymyslel ponorku, s níž se hodlá ponořit na dno Mariánského příkopu. Deltron 3030 přišli s vlastním pivním ciderem, Nightwish s energiťákem. Mrzí mě, že jsem doposud neslyšel o kapele Tank (III.), která teď vydává DVD. Chino Moreno se oženil. Bez řečí o počasí se kolikrát neobejde ani dobré rande, natož Samply – tento týden má být 17 stupňů.