Samply minulého týdne: Matmos, Viewegh a Čurby

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 18. do 24. srpna 2014.

Uplynuly dva tisíce let od smrti prvního římského císaře. Vyšlo najevo, že Agnieszka Hollandová natočí pro Netflix dvě epizody seriálu „House of Cards“. Zkouřenci Electric Wizard o sobě dali vědět novou skladbou „Sadiowitch“, to Matmos rovnou zkomponovali „Weed World“. Ve vlídném věku sto pěti let zemřela pěvkyně Licia Albanese (I.). Kytarista Sir Richard Bishop, který jel kromě jiného před pár lety společné turné se Swans, nabídl ke stažení svou kompletní diskografii. V rámci projektu My Street Films vznikl snímek Lindy Kallistové Jablonské o hotelu Praha a jeho bourání. Média informovala o ztraceném důchodci, onanujícím mladíkovi a krádeži dopravní značky se jménem obce Varnsdorf a vytvořila tak obrázek o proběhnuvším festivalu Hip Hop Kemp.

CITÁT TÝDNE
„Nechci, aby se naše stage jmenovala po nějakém pivu či kořalce, nechceme být přelepení stovkami značek jako přehlídka laciného marketingu Rock for People. Jediné, čemu jsem ochoten dělat reklamu, je veganství, rozumný životní styl a Lékaři bez hranic, které bezmezně obdivujeme a pro které jsme už třetí rok udělali za vlastní prachy benefiční trička.“
Čurby v rozhovoru pro časopis Reflex

Česká veřejnost řešila, proč byl fotbalový brankář Petr Čech usazen na lavičku londýnského fotbalového klubu Chelsea, jak dlouho na ní bude sedět, zda je to dobře nebo špatně a pro koho. Petr Nikolaev začal s natáčením komedie „Vybíjená“ podle knihy Michala Viewegha a nikdo to neřešil. Malíř Pavel Brázda oslavil osmaosmdesátiny a H. P. Lovecraft 124 let (II.). Pořadatelé filmového festivalu Ostrava Kamera Oko oznámili, že ho zahájí nový snímek Davida Cronenberga „Mapy ke hvězdám“, zatímco Berlinale se napřesrok odhodlalo vzdát hold Wimu Wendersovi. Studio WWE oznámilo, že se v jednom filmu sejdou Ken Jeong, David Hasselhoff a Hulk Hogan. Casting desetiletí? ČT Art vyhlásila, že v souladu se svým jménem i progresivním uvažováním uvede na podzim záznamy koncertů Eltona Johna, Pink Floyd a Chinaski. Skupiny Savages a Bo Ningen ohlásily společné album „Words to the Blind“, které bude obsahovat jednu sedmatřicet minut dlouhou skladbu (YouTube).

V patřičně zkouřené atmosféře proběhl druhý ročník festivalu Psy-High a pořadatelé oznámili, že se napřesrok bude konat zas. Brněnský klub Fléda, proslulý z nedávné doby crowfundingovým projektem na opravu toalet, vystavil ve svých prostorách auto Trabant a začal lákat návštěvníky na Retro večírky se zmrzlinou zdarma. Iniciativa Ne Rasismu! nabídla nové tričko s motivem „Antinational Worldwide“. Média informovala o klesající kriminalitě v Ostravě, ale též o tom, že tamní řidiči MHD budou fasovat pepřové spreje. Aphex Twin tajemně naznačil vydání nové desky (III.). The Knife oznámili, že po podzimním turné ukončí činnost. To výjimečná brněnská restaurace a kulečníkový klub Avia Café zavřela rovnou. I Samply potřebují prázdniny, ozvou se tedy až po polovině září.