Samply minulého týdne: Marduk, The Cure a Mlčení jehňátek

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi dvacátým šestým prosincem 2011 a prvním lednem 2012.

Jistě vám neuniklo, že se v České republice letos objeví Arcturus, nemělo by vám tedy uniknout ani interview s ICS Vortexem. Na soundtracku k filmu „Underworld: Awakening“ se objeví skladby od Ministry, Linkin Park a The Cure. Nag z Tsjuder má vlastní blog. V New Yorku si odbyde premiéru výstava plakátů u příležitosti osmdesátých narozenin Miloše Formana. Lemmy, kterému je jen o málo míň, nám popřál veselé Vánoce.

Knihovna amerického Kongresu na základě doporučení filmových kritiků archivuje umělecky hodnotná díla. Letos do filmotéky zařadila „Mlčení jehňátek“ (I.). Depeche Mode se chystají na světové turné, mimoto už mají hotové témeř všechny skladby na nové album. V Národní galerii si budeme moci prohlédnout nizozemské autory ze 17. století, mimo jiné i díla slavného Rembrandta, v brněnském Domu umění zase retrospektivu umělecké skupiny Rafani. Jinou zajímavou výstavu, „Obrazy mysli/Mysl v obrazech“, můžete do půlky března navštívit v Moravské galerii – pomocí spojení uměleckých a vědeckých exponátů chce poskytnout co nejširší pohled na lidskou mysl. Televize Prima ukončila vysílání. Alcest přišli s vydáním „Les Voyages De L'Âme“ na vinylu (II.). Red Hot Chili Peppers hráli na silvestrovské párty Romana Abramoviče, zatímco na více než dvou milionech večírcích u nás zněla z televize Všechnopárty Karla Šípa. Otargos natočili veselé video (YouTube).

Poslechněte si „Meet the Enemy“ od Eluveitie. Katatonia, jejíž nové album vyjde za chvíli, vydá i DVD „Last Fair Day Gone Night“. Server Artisan spekuluje ohledně společného turné Metallicy, Black Sabbath a Slipknot. Sinéad O'Connor (III.) se po šestnácti dnech čtvrtého manželství rozvedla. Do Bratislavy přijedou Duran Duran. Marduk chystají nové album. Václav Neckář taky.