Samply minulého týdne: Líbánky, Solefald a Karel Gott

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 19. a 25. srpnem 2013.

Death Grips vypustili „Ptáky“. Před Vánoci vyjde pokračování výpravné a úspěšné publikace o subkulturách „Kmeny“, tentokrát se obrátí do předrevolučních let. Kanadský lékař by rád naklonoval Johna Lennona a za tím účelem si před lety koupil v aukci Broukův zub. Na Stimulu vystoupí These New Puritans, půjde o jejich vůbec první český koncert. Fandit Slavii Praha bylo tento týden obzvláště obtížné. To kapitán Baníku Ostrava raději prokopl o půli v Kroměříži dveře. V češtině začne měsíčně vycházet komiks Bart Simpson (I.).

CITÁT TÝDNE
„Vlastně je to velmi smutný příběh: dva lidé milující film se snaží svou lásku přenést na plátno a vytvořit filmové dílo. Vyberou si vážné téma, zkoumají vznik a přežívání zla a pletiva mezilidských vztahů, na jejichž dně se často skrývají nejbizarnější tajemství. Všechno šlape: skvělí herci, krásné obrazy, chvílemi dokonce i minidrama, pravda, umocněné trochu prvoplánovou hudbou. A přesto – něco tu zoufale nehraje a skřípe a ona nutkavá touha po Filmu opět není naplněna.“
Petr Fischer (Hospodářské noviny) v recenzi filmu „Líbánky“

Zesnulá princezna Diana dala Naomi Wattsové svolení, aby ji hrála v chystaném filmu. „Vím, že to nebude znít dobře,“ dodala herečka o svém doznání. To s někdejším papežem Benediktem XVI. hovořil Bůh, který mu vnuknul myšlenku rezignovat. A těžko říct, kdo producentům vnuknul nápad, že nového Batmana bude hrát oscarový režisér Ben Affleck. Každopádně tím vzbudili zděšení, zda oprávněné, to už není tak jasné. Agentura Reuters vydala profilový článek o české firmě GZ Media, specializující se na výrobu vinylů. S drobným zpožděním se na českém internetu začaly objevovat uhranuté ohlasy na ostravský koncert Philipa Glasse. Nový film Kim Ki-duka se objede beze slov, stejně tak logicky též jeho trailer (YouTube).

Anna Calvi zveřejnila skladbu „Eliza“ ze své nadcházející desky „One Breath“. 29. září proběhne koncert k filmu bratří Coenů „Inside Llewyn Davis“ (II.), na němž zahrají Jack White, Marcus Mumford, Patti Smithová, Joan Baezová i herci z filmu, který v Cannes získal Velkou cenu poroty, ale do kin půjde až v prosinci. Solefald pustili do prodeje nový merch (III.). „Věci veřejné bohužel přivedly po politiky lidi, kteří v ní neměli co dělat,“ uznala v záchvatu humoru anebo význačné sebereflexe předsedkyně poslanců Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Poté se spolu se zbylými poslanci raději rozpustila. Randy Blythe z Lamb of God zveřejnil krátký film, který natáčel během soudního procesu v Praze.

Američtí blackoví chameleoni Castevet vydají 15. října u Profound Lore novou desku. Zemřel autor kriminálek Elmore Leonard. Bylo mu sedmaosmdesát a podle jeho knih vznikly i filmy „Jackie Brownová“ nebo „3:10 vlak do Yumy“. Karel Gott hovořil v televizi o fotbale. Na Twitteru proběhla „živá“ rekonstrukce sovětské invaze do Československa. Kudy chodí, tudy Trent Reznor trousí nové skladby – naposled „Everything“. S novým klipem vyrukovali též Grumbling Fur (Vimeo).

A aby těch poslechů nebylo málo, venku je i úvodní skladba očekávané nové desky Jesu. Pražská kina Aero a Bio Oko přestanou s tiskem tištěných plakátů. Zemřeli kameramani Vadim Yusov („Solaris“) a Gilbert Taylor („Hvězdné války“). Bradley Manning dostal za zveřejnění tajných armádních materiálů 35 let za mřížemi a rozpoutala se diskuze, zda je to moc nebo málo. V Praze se kvůli natáčení filmu částečně zastavil provoz metra a veřejnost se hádala, zda se to mělo stát. V jeden den odešel z ODS Boris Šťastný, ze Strany zelených Martin Bursík a z čela Microsoftu Steve Ballmer. Rapper 2 Chainz odmítal devět hodin opustit tour bus, který policie zastavila kvůli podezření z přítomnosti drog na palubě. V Berlíně se má stavět galerie umění 20. století. Madonna má zkažené zuby (IV.).