Samply minulého týdne: letní festivaly, Nokia a Botas

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 28. dubna do 4. května 2014.

Byl První máj a Kittchen vydal remixové album „Echo“, které tradičně nabídl k zakoupení i bezplatnému stažení. Pořadatelé Rock for People ohlásili příjezd Stevena Seagala, jejich kolegové z Glastonbury zase odmítli na festivalu promítat přenosy fotbalového mistrovství světa. To na hledačské Creepy Teepee přijede jedinečná Julia Holter. Kytarista Rolling Stones Ronnie Wood se stal koproducentem nového filmu herečky Stacy Martinové z „Nymfomanky“. Mastodon se podělili o obálku nové desky „Once More 'Round the Sun“ (I.). Aukční síň Sotheby's zařadila na léto dražbu rukopisu Dylanovy „Like a Rolling Stone“. Jaromír 99 potvrdil, že by s Jaroslavem Rudišem rádi vytvořili komiks s Eskymem Welzlem coby hrdinou, pro začátek vytvořili dvoustránkový příběh pro magazín pivovaru Bernard.

Goat ohlásili plány na první evropské turné, v září a říjnu nás úspěšně minou, zato budou k vidění už předtím na Colours of Ostrava. Vyšlo najevo, že gesto se snězeným banánem vrženým na fotbalistu Daniela Alvese bylo připraveným dílem reklamní agentury. 875 diváků vidělo vítězství prvoligového Znojma na Libercem, zatímco u televize titul slavící Sparta Praha dokázala, že umí v Gambrinus lize i prohrávat. Gwar začali prodávat své příchutě do elektronických cigaret (II.). Pořadatele Fresh Film Festu přesunuli přehlídku na konec září a oznámili, že hlavním mottem jedenáctého ročníku bude téma Krásné nové světy, inspirované literární klasikou Aldouse Huxleyho. Česká televize potvrdila, že vyrábí po dvaadvaceti letech nové díly večerníčku „Štaflík a Špagetka“. Wolves in the Throne Room zveřejnili detaily vydání červencového instrumentálního alba „Celestite“ i americké koncerty. Vladimir 518 doprovodil skladbu „Tady vládnu já“ videoklipem (YouTube).

Tomáš Vandas byl v Brně nucen řečnit před plakáty připomínajícími zvěrstva extremistických režimů; poslouchalo ho celých deset lidí. Zemřel herec Bob Hoskins a skončily telefony Nokia. V Národním divadle měla premiéru inscenace Roberta Wilsona „1914“, na níž se klíčovou měrou podíleli skladatel Aleš Březina a pěvkyně Soňa Červená. Připomínalo se dvacet let od úmrtí závodníka Ayrtona Senny. Vyšlo nové číslo časopisu Rock-A-Rolla s Eyehategod na obálce, zmíněná kapela se pak chystala na český koncert v rámci festivalu Obscene Extreme. Byl První máj a mnohé zpravodajské servery to dávaly najevo fotkou Milouše Jakeše v perexu příslušných článků. Po prohře s Mansfieldem sestoupil poprvé od roku 1920 fotbalový tým Bristol Rovers z jedné z nejvyšších anglických soutěží a jeho fanoušci vtrhli na plochu (III.), čímž popřeli častý argument, že „tohle by se v Anglii stát nemohlo.“ Saint Vitus ohlásili velké podzimní evropské turné, které ovšem Českou republiku objede. Sázavafest rozeslal tiskovou zprávu o účasti Ondřeje Havelky a Michala Viewegha na letošním ročníku. Porota festivalu v Cannes se rozrostla o režiséry Nicolase Windinga Refna, Sofii Coppolovou či herce Willema Dafoa. Iveta Bartošová spáchala sebevraždu, zpravodajské servery rušily diskuze pod články a vyráběly speciální ceník inzerce pro články se zesnulou popovou hvězdou. Botas otevřel na Žižkově obchod s obuví.