Samply minulého týdne: Landa, Google a Summoning

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi třináctým a devatenáctým únorem 2012.

Čínský básník Ču Jü-fu napsal báseň a vyfasoval sedm let nepodmíněně. Na cenu Anděl byl v celkem čtyřech kategoriích nominován Tomáš Klus a nikdo si za to sednout nepůjde. Reverence, Ensiferum, Summoning a Aborym chystají nová alba. Daniel Liljekvist, bicmen Katatonie, zrovna dokončil práci na nové desce. Říká se, že kam čert nemůže, nastrčí ženskou, ale někdy ji nastrčí i tam, kam může – patnáct dam z Resistance Women Unity stíhá policie, mimo jiné za propagaci neonacismu na mikulášské besídce. Voivod na Facebooku zveřejnili fotky z nahrávání, bohužel na nich není nic zajímavého. Dave Mustaine řekl v rozhovoru, že nepodporuje manželství homosexuálů a hned se o tom všude psalo. Na podobné téma se rozpovídal i Greg Puciato z The Dillinger Escape Plan. Sisi BakBak, což je prý frontman Radiohead, zremixovala skladbu „Hold On“ od SBTRKT (YouTube)

Zemřel bubeník Lordi, Tonmi Lillman. Přijedou k nám Marilyn Manson. Turisas vyhráli Finnish Metal Awards v kategoriích kapela, album a artwork (I.). Ale ani to nestačí, abychom je začali poslouchat. Totéž platí o Adele (II.), která zase vyhrála Grammy. Zdeněk Plachý, šéf činohry Národního divadla Brno, rezignoval. Brňané tak nejspíš přijdou o inscenace s Danielem Landou. Komiks „Zabil jsem Adolfa Hitlera“ (III.) norského výtvarníka J. A. Sæterøye bude mít filmové zpracování. Giancarlo Galan, italský ministr kultury, se zasazuje o omezení umisťování reklam na historické památky. A má k tomu důvod. Jedna tamní firma například díky propojení s italským ministerstvem pro památkovou ochranu vydělávala díky tomu, že obalila do reklamních hader desítky architektonických skvostů. Poslechněte si „The Beginning And the End“ od Anathemy. Google přišel s algoritmem identifikujícím nejvtipnější video na YouTube. Podle serveru Gizmodo jde o záznam, na němž se mladý muž pokouší sundat rajče zavěšené nad větrákem a usekne si při tom ucho.