Samply minulého týdne: Lana Del Rey, Klub rváčů a Fleurety

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi patnáctým a jedenadvacátým dubnem.

Vyšla sbírka českých steampunkových povídek s názvem „Mrtvý v parovodu“ (I.). Klub rváčů má i deset pravidel, která nezazněla ve filmu. Pražský Festival spisovatelů navštívil turecký spisovatel, laureát Nobelovy ceny Orhan Pamuk. Doprovázel jej bodyguard – Pamukovi je dodnes vyhrožováno za to, že o Turcích, kteří vraždili Kurdy a Armény řekl, že vraždili Kurdy a Armény. Festival Glastonbury hlásí vyprodané vstupenky. Stejně je na tom Jaromír Nohavica a jeho říjnové vystoupení v O2 Aréně. Lantlôs na Roadburnu zahráli „Intrauterin“ (YouTube).

Lana Del Rey se spolu s přítelem Barriem O’Neillem pustila do coveru „Summer Wine“, slavného duetu Nancy Sinatry a Lea Hazlewooda. Trollech poškádlili posluchače dotazem, jak by reagovali, kdyby při speciálním koncertě odehráli celé v album „V rachotu hromů“. Brian Eno chystá hudbu pro nemocnice, má pomáhat s léčbou. Cher dokončila nové album, stejné ambice jako Eno nemá. Twitter rozjíždí přehrávání hudby – pomocí iTunes, Spotify a Rdio ji kromě poslechu bude možné i sdílet. Michal Horáček, který před časem poeticky psal, že žampion tiše bytní, zase rýmuje: Co jsou to prachy? Oběživo! Nechte je běžet jako fenu, které dal kdosi lemtat pivo. Nabízím vám tu celé menu: pentle i štůček krepsaténu… V šestadevadesáti letech zemřel Storm Elvin Thorgerson, světoznámý grafik, autor mnoha legendárních obalů hudebních desek. Jihokorejská státní televize nehraje novou písničku od rapera Psyho. Severokorejská taky ne. Oliver Stone, který podle Mirky Spáčilové natočil jenom Evitu, přijede na Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Fleurety vydají dvouskladbové EP „Et Spiritus Meus Sempter Sub Sanguinantibus Stellis Habitabit“ (II.). Šestého května vychází soundtrack k filmu „Velký Gatsby“ (III.) a „Prime Mover“ od Control Human Delete. Na druhé vás třeba navnadí skladba „Shapeshifting“ (YouTube).