Samply minulého týdne: Lafata, HIS Voice a hořící popelnice

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 16. do 22. března 2015.

Před Hostincem U Prašivky v Praze na Letné shořely popelnice a v okolí torz ze seškvařeného plastu se začaly úhledně shromažďovat čerstvé odpadky. Kytarista Tool Adam Jones prohlásil, že konečně nazrál čas, aby kapela v klidu zapracovala na novém albu. Vyšlo najevo, jak vypadá Michael Fassbender v roli Steva Jobse (I.). Run the Jewels napadl na pódiu během festivalu SXSW naštvaný divák. Sinéad O'Connor se rozhodla nezpívat svůj největší hit „Nothing Compares 2U“, o žádných inzultacích se média nezmiňovala. Podruhé za tři týdny se dostal hráč Bordeaux Jaroslav Plašil do sestavy kola francouzské fotbalové ligy. Média referovala o tom, jaké to bylo, když se Hrůza vrátil na pódium.

CITÁT TÝDNE
„Za čtrnáct let od jeho vzniku se leccos změnilo: hudba sama, její šíření i psaní o ní. Možná je již dnes papírový hudební časopis skutečně anachronismem, ale možná se objeví někdo další a ukáže nám, že ještě touto cestou lze pokračovat. Papír končí, nekončí ovšem HIS Voice jako značka, pod níž se píše a přemýšlí o všech ‚jiných hudbách‛, o souvislostech zvuku v dnešní společnosti. S koncem tištěného vydání se v brzké době změní naše internetové stránky, na nichž najdete intenzivnější proud informací.“
šéfredaktor Matěj Kratochvíl v editorialu posledního tištěného čísla časopisu HIS Voice

Stream vyhlásil, že šestnáct nových epizod „Kanceláře Blaník“ bude vysílat počínaje 27. březnem. Server Spotify se pochlubil rekordem: nové album Kendricka Lamara si v první den uvedení přehrálo skoro deset milionů posluchačů. Birminghamský festival Supersonic ohlásil další účinkující, mezi nimi pražského hráče na etnické a středověké nástroje Jiřího Wehle. Na stejném festivalu zahrají též Six Organs of Admittance, jejichž frontman Ben Chasny nyní představil systém skládání hudby s kytarou v ruce a balíčkem karet po boku (II.). Srandisté Lifehunters přišli s dalším virálním vtípkem, když nechali návštěvníky galerie spekulovat nad uměním z obchodního domu IKEA (YouTube).

Microsoft potvrdil, že s Internet Explorerem je amen a jistoty se hroutily i dále: David Lafata nafilmoval penaltu a David Lynch naznačil, že s návratem seriálu „Twin Peaks“ by to nemuselo být tak žhavé. To Václav Klaus dostal od Českého rozhlasu nerušený prostor pro šíření svých názorů. Ale zase nebude jen zle: Alejandro Jodorowsky vybral na Kickstarteru skoro půl milionu dolarů na svůj nový film a Cattle Decapitation se svěřili, že jejich nová deska je hotova a následujících pět měsíců se bude lisovat do drážek vinylu. Zatímco v Sušici vítali jaro s temnou i láskyplnou tváří Mr. Cemeteryho, zveřejnili tvůrci páté „Mission: Impossible“ první teaser (YouTube).

V pondělí hrála v Praze Zola Jesus, v úterý Repelent SS, ve středu Archive, ve čtvrtek Timber Rattle, v pátek Flash the Readies, v sobotu The Devil & The Universe, v neděli Beehoover a vůbec nebylo jasné, kam dřív skočit. Nick Cave poutal pozornost ke své nové knize, napsané údajně na pytlíky na zvracení, které se mu dostaly pod ruce při cestách na americkém turné. Česká televize oznámila plány na příští roky, mezi nimi šestidílný cyklus o osudech prvorepublikových herců za druhé světové války, který bude režírovat Robert Sedláček. Fanoušci Master's Hammer kupovali nové, H. P. Lovecraftovi zasvěcené číslo magazínu A2 (III.). Björk rozhýbala obal své desky „Vulnicura“. Slavil se devátý Světový den Downova syndromu, kvetly fialky, týmy Slovanu Liberec ani Baníku Ostrava zase nevyhrály a v Praze neotevřeli tunel Blanka.