Samply minulého týdne: Kryptor, Godzilla a Vánoce

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 16. do 22. prosince 2013.

Ceny Vinyla vyhlásily pestré nominace za rok 2013, na ocenění aspirují Kittchen i Palermo. Vladimir Putin rozdával na Ukrajině úplatky a doma milosrdně propouštěl vězně, aby se stal před olympiádou populárnějším; i tak ale účast v Soči odříkali další evropští politici. Asociace českých filmových klubů oznámila, že další ročník Projektu 100 ozdobí „Pulp Fiction“, „2001: Vesmírná odysea“ a digitalizovaná verze „Ostře sledovaných vlaků“. Zemřel popularizátor jazzu Lubomír Dorůžka a v úterý kolovala po sociálních sítích zpráva, že umřel Gorbačov. V Praze hráli v jeden den Corrections House a Elton John. Magazín NME zveřejnil dvacet nejúděsnějších obalů vánočních desek (I.). Fotbalisté Plzně se mohou těšit na dva zápasy s Šachtarem Doněck, ti liberečtí zase vyhlížejí AZ Alkmaar. Trent Reznor se s koncem roku ve sloupku pro časopis The Hollywod Reporter obul do Arcade Fire a chválil Davida Bowieho.

CITÁT
„Stojí za povšimnutí, nakolik třeba zvolání ‚Smrt slabochům, blahobyt silným‘ uvozující Knihu Satanovu, jednu z částí ‚Satanské bible‘, odpovídá kultu individualismu, jímž současná společnost žije, a nakolik leckterý stoupenec satanismu odpovídá stále hojně vyznávané představě amerického selfmademana.“
Martin Zajíček v předvánočním čísle magazínu A2

Zpěvák Ian Watkins dostal devětadvacet let natvrdo za třináct sexuálních zločinů včetně pokusu o znásilnění jedenáctiměsíčního dítěte. Méně závažného, ale pořád ještě zločinu proti lidskosti se dopustila kapela Kreyson. Necenzurovaná verze „Nymfomanky“ existuje – její první část uvede v únoru Berlinale (II.). V soutěži pak představí nové filmy veterána Alaina Resnaise a někdejší vítězky a letošní porotkyně karlovarského festivalu Claudie Llosy. Americká síť obchodů Target odmítla prodávat nové album Beyoncé, která ho přednostně vydala na iTunes; údajně nemají zájem propagovat umělce, kteří preferují digitální distribuci. Majitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský se stal vlastníkem Deníku Sport. Zemřel loupežník Ronnie Biggs a stránky Death List tak zaznamenaly dvanáctý letošní zásah. Pitchfork vyhlásil desku Vampire Weekend tou letos vůbec nejlepší. „Godzilla“ a „Interstellar‏“ poprvé lákají do kina (2x YouTube).Wolves in the Throne Room v tichosti nahrávali s Randalem Dunnem novou hudbu, která by měla v prvním čtvrtletí nadcházejícího roku spatřit temnotu světa. Také Agalloch oznámili, že pátá deska je krátce před dokončením. Panorama, další sekce berlínského filmového festivalu, uvede v únoru nové filmy Michela Gondryho, Roberta Lepage či Tsai Ming-lianga. To label Indies Scope láká na rok 2014 s tím, že vydá nové desky kapel Kieslowski, DVA či Lesní zvěř. Jen co fanoušci oplakali konec seriálu, vrátí se Hercule Poirot na filmová plátna – Ridley Scott by měl pod studiem FOX produkovat adaptaci „Vraždy v Orient Expresu“. ČT mezitím vyděsila záměrem vytvořit český remake seriálu „Kancl“ s Václavem Koptou v hlavní roli (III.). Server Bandzone zveřejnil všemožné statistiky za rok 2013, mezi nimi tu, že 91% fanoušků kapely Kryptor tvoří muži. Ty zajisté potěšila též zpráva, že na Brutal Assault přijedou v roce 2014 Venom.

„Velký sešit“, vítěz letošního MFF Karlovy Vary, je na širším seznamu neanglických filmů nominovaných na Oscara. Radio 1 začalo digitálně vysílat v Plzni, Karlových Varech a Českých Budějovicích. Rada hlavního města Prahy vznešeně formulovala plán zušlechtit Vrchlického sady známé taky jako ten příšerný park u hlavního nádraží. Tančící dům získal nového majitele, toho změní i pražský hotel Intercontinental, z něhož se v roce 1996 díval Michael Jackson na svou sochu na Letné. Dánští filmoví kritici zvali na své ceny plakátem v duchu jednoho známého filmu, který tento týden vstoupí do českých kin (IV.). Please the Trees zveřejnili jako poděkování za podporu v uplynulém roce píseň „Consider Death“ a Heiden pokřtili svůj první vinyl. Mohli bychom psát taky něco o krocích prezidentské vlády, ale proč si kazit svátky. Budou Štědrý den a Nový rok, vhodná to chvíle pro zhlédnutí první filmové adaptace Dickensovy „Vánoční koledy“. Samply se vrátí za 14 dní.