Samply minulého týdne: Kittchenova krev, Social Party a Swans

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 17. do 23. března 2014.

Média přinesla záběry ze dna beskydské přehrady Šance, toho času bez vody. Gene Simmons z Kiss podal další z důkazů své zabedněnosti. Frontman Sunshine Kay Buriánek oznámil, že se na podzim chystá spustit label a vydávat vinylové desky. Rolling Stones zrušili australské a novozélandské koncerty poté, co spáchala sebevraždu přítelkyně zpěváka Micka Jaggera. V Praze v jeden večer koncertovali The Men a Oranssi Pauzu, kteří by se u nás měli letos objevit ještě na jednom festivalu. Mayhem zveřejnili přebal své nadcházející desky (I.), která vyjde 23. května. Black Flag se rozhodli pokračovat v blamáži a koncertovat v USA, za mikrofon postavili skateboardistu Mika Vallelyho. Evropský filmový fond Eurimages podpořil necelou dvacítku projektů, mezi nimi filmy letošního oscarového vítěze Paola Sorrentina a Alice Nellis. To Sofia Coppola se chystala na režii „Malé mořské víly“.

CITÁT TÝDNE
„Takhle skvěle naposledy prohrála v poháru Bohemka s Ipswichem Town v roce 1981.“
Jindřich Šídlo na Twitteru k výhře Plzně nad Lyonem, která však navzdory kvalitnímu výkonu znamenala vyřazení z Evropské ligy

Začalo digitální čistění „Ostře sledovaných vlaků“. Známý charakter Tomáš Řepka se ve své knize přiznal k tomu, že v dresu Českých Budějovic záměrně pomohl soupeři z Liberce k penaltě a nasměroval ho tak k dobrému výsledku, který se hodil v boji o titul se Spartou, vyhození z níž bere Řepka dodnes jako křivdu. Swans začali vábit na svou nadcházející desku: skladbou „A Little God in My Hands“ a grafickým ztvárněním (II.). Agalloch ohlásili, že nové album „The Serpent & The Sphere“ vydají v polovině května. Kittchen dokreslil spolu s Mášou ze studia Hell a fotografem Petrem Jedinákem svou skladbu „Pod Prahou“ znepokojivým videoklipem (Vimeo).

Lidé stojící za projektem Chiasmatic oznámili, že po úspěchu na soutěži International Songwriting Contest dostali znovu chuť tvořit. Zemřel významný německý producent Karl Baumgartner a ve věku 86 let též akademický malíř Jaroslav Šerých (III.). Baník Ostrava předvedl heroický výkon proti Spartě, remizoval 1:1 a Miroslav Pelta měl plno plánů poté, co stovka chuligánů (od nichž se domácí klub naprosto jednoznačně distancoval a označil je za sociopaty a kriminálníky) a chaotický zásah policie pokazili poločasové čekání zbylých čtrnácti tisíc fanoušků na fotbal. Chystají se noví „Krotitelé duchů“, herec Bill Murray ani režisér Ivan Reitman na něm ale pracovat nebudou. The Horrors zveřejnili další skladbu z nadcházející desky „Luminous“ (YouTube).

Začala sbírka na vybudování muzea Kurta Cobaina v jeho rodném domě. Slovenská kapela Inheritance pustila do digitálního světa svůj debut, novou desku vydali také Social Party. Irský animátor David OReilly umístil na svůj blog gif, který svou úvodní konstelaci zopakuje přesně za 10 034 551 let, 11 dní, 3 hodiny, 49 minut a 3 vteřiny. Vysvitla naděje, že z chátrajícího ostravského hotelu Palace vskutku bude studentský kampus (IV.). V Turecku zablokovali přístup k sociální síti Twitter. Samply míří do ciziny, vrátí se za 14 dní. Jo, a Miley Cyrusové shořel autobus.