Samply minulého týdne: KGB, Taake a Tintin

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi devatenáctým a pětadvacátým zářím 2011.

Vyšlo „Noregs Vaapen“ od Taake (I.). Michal David a Lucie Vondráčková hodili rukavici stoicismu. Susan Boyle na novém albu přezpívala slavnou skladbu „Enjoy the Silence“ od Depeche Mode. Kapela Banana Split a Jeho Moralisté natočili klip k písni „Hluboce konzervativní a autenticky pravicový člověk“. Režisér Tomáš Hodan k němu dodal, že jej „pojali jako oslavu naší republiky, české státnosti, jako oslavu Václava Kaluse a Ladislava Bátory, kteří se jako jedni z mála nenechali zmást a jdou správným směrem“. Nové video má i Devin Townsend, Kvelertak, Dark Tranquillity a Mastodon, nemluvě o Opeth, kteří se vyřádili s klipem „The Devil's Orchard“ (Vimeo).

Pink Floyd zahajují akci „Why Pink Floyd?“, v rámci které nás vedle čtrnácti řadových desek s restaurovaným zvukem zahltí množstvím věcí, z nichž velká část stojí za prázdnou peněženku. I Marie Rottrová se rozjela – krabici se všemi alby a mnohým dalším budou moci rottrochtivci kupovat během října. Tintin se kromě filmu ocitl i v hudbě – švédský cellista Mats Lidstrom zkomponoval „Suite Tintin“ inspirovanou touto slavnou komiksovou postavou (II.). Rammstein si v Berlíně třikrát zakoncertují na zkoušku, publikum vylosují ze členů komunity „Liebe ist für alle da“. V Praze budou k zaslechnutí jedinkrát a naostro 12. listopadu. Konec R.E.M. jste nejspíše nezaspali, možná vám ale uniklo, že se k témuž odhodlali Lifelover. Po úmrtí člena kapely s pseudonymem B už dál nechtějí pokračovat. Můžete objednávat knihu „40 Years of Queen“ (III.). Společnost Audio Partner v Brně otevřela největší prodejnu hudebních nástrojů v České republice, na Slovensku se rozjel internetový portál s placenou hudbou MusicJet. BBC, anglická ikona rozhlasového a televizního zpravodajství vzniklá v roce 1922, kdy Britské Impérium formou kolonií nebo dominií ovládalo Austrálii, Barmu, Jihoafrickou republiku, Indii, Pákistán, Bangladéš, Nepál, Ugandu, Gambii, Keňu, Ghanu, Nigérii, Sierru Leone, Srí Lanku, Fidži, Kanadu, Malajsii, Kypr, Zambii, Zimbabwe a Nový Zéland, ve snaze neurazit lidi jiného než křesťanského vyznání doporučila moderátorům nepoužívat zkratky BC a AD, tedy „Before Christ“ a „Anno Domini“. Zemřel americký bluesman Willie „Big Eyes“ Smith a Jiří Stárek, kromě mnoha jiného šéfdirigent Státní opery Praha, naposledy čestný šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru. Neil Young pracuje na pamětech. Desátý ročník ankety Břitva proběhne coby „Břitva desetiletí“ 29. září v brněnské Melodce. Média uvedla zprávu, že Plastici hráli v Moskvě kousek od KGB. Americká Baptistická církev Westboro brojící proti homosexualitě se rozhodla bojkotovat vystoupení Foo Fighters v Kansasu. Kapelu to nerozhodilo, naopak se rozhodla homofobním slámoflanelovým otčenášům zahrát gratis z náklaďáku.