Samply minulého týdne: Katatonia, Landa a Jurský park

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi dvanáctým a osmnáctým březnem 2012.

Vozová hradba už je minulostí, Daniel Landa se kromě rockové opery „Klíč králů“, v níž mladý upír Stilo hledá „symbol sjednocení, morálky a etického chování“, připravuje i na film Roberta Sedláčka „Den po Mnichovu“, v němž ztvární postavu Emanuela Moravce (I.), ministra školství a lidové osvěty a jednoho z nejvýraznějších českých kolaborantů s nacistickým režimem. Mimo to samozřejmě dostává malé menhiry od filozofujících přírodovědců. Bude 3D Jurský park. Slash se objevil v pořadu Top Gear. Umbrtka přišla s „Nabídkou“, tedy klipem k této skladbě (YouTube).

Candlemass vydají nové plnohodnotné album „Psalms for the Dead“ v červnu u Napalm Records. Začněte hledat místo v diáři, od 29. března si po dobu jednoho měsíce budete v Oslu moci vychutnat expozici věnovanou historii black metalu. Nazvaná je jednoduše „Norwegian Black Metal – Part One“ (II.). Katatonia chystá další desku. Můžete se nabudit pozdravem ze studia. Videa z nahrávání mají i Ensiferum, ale ty se nevyplatí ani poslouchat, natož na ně koukat. 27. června zahrají v Praze Duran Duran v rámci „All You Need Is Now World Tour“. Zemřel Bronislav Poloczek. Třiadvacátá bondovka „Skyfall“ ohlašovaná na konec října bude mít pravděpodobně titulní píseň od Adele. Pevně doufáme, že album „Serpent Sermon“ bude lepší než jeho obal (III.). Lukašenko jede. Zrovna teď se zachoval jako pravý osvícenský absolutista, když rázně zametl bordel v pěvecké soutěži nominující vítěze do klání o ceny Eurovize. Kvůli pochybám o pravosti výsledků hlasování nařídil opětovné přepočítání, díky čemuž se opravdu změnilo pořadí. Pak nechal vyhodit zodpovědného pracovníka a udělil důtku šéfovi televize a ministrovi kultury. Pokud je vám náhodou smutno, zazvoňte si se Secrets of the Moon. Aspoň sedmkrát.